آنژیوکت چیست و چه عوارضی ممکن است داشته باشد ؟

آنژیوکت

آنژیوکت ، یکی از تجهیزات پزشکی است که پس از اختراع و ساخت آن، به طور مکرر و دائم، در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت. می توان گفت در حال حاضر، Angioket یکی از مهم ترین لوازم و تجهیزات پزشکی به شمار می رود که در بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این وسیله ، می توان عملیات تزریق را به راحتی انجام داد. اما آنژیوکت چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از پادرا به این سوالات پاسخ می دهیم.

آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت (Angio Catheter)، جزو آن دسته از لوازم و تجهیزات پزشکی است که با استفاده از آن ها می توان چندین کار را انجام داد. به عبارت دیگر، وسیله ای چند کاره است که برای تزریقات وریدی استفاده می شود. این تجهیزات پزشکی، ساختاری انعطاف پذیر دارد که می توان گفت بهترین و مناسب ترین وسیله برای مایع درمانی و تزریق داخل عروق است.

موارد استفاده از آنژیوکتموارد استفاده از آنژیوکت

این وسیله به منظور هدفی کلی و خاص مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع تمامی کاربردی هایی که در ادامه در خصوص Angioket بیان خواهیم کرد، زیر مجموعه ای از عملیات تزریق است. به همین منظور، شاید به صورت کلی تمامی این عملیات، به صورت واحد تصور شوند. اما هر کدام، دارای کاربرد های متفاوتی بوده و هیچ کدام از آن ها بدون وجود آنژیوکت قابل اجرا نیستند. از جمله کاربردهای آنژیوکت، تزریق مایعات به صورت وریدی، خون گرفتن و همچنین سرم تراپی است.

ساختار آنژیوکت

این وسیله یک کانتر انعطاف پذیر دارد. این کانتر، به همراه یک سوزن، وارد ورید شده و پس از قرار گرفتن در داخل رگ، سوزن از آنژیوکت خارج می شود. این کانتر با قرار گرفتن در داخل رگ، می تواند عملیات تزریقات را به راحتی و به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در نهایت، کانتر در رگ می ماند و عملیات تزریقات تکمیل می شود. پس از خروج سوزن از این وسیله آن را با استفاده از چسب Angioket که کاملا ضد حساسیت میباشد، بر روی دست فیکس می کنند.

Angioket ها دو پره نیز دارند که به منظور استفاده راحت تر و قرار گرفتن بر روی دست ها مورد استفاده قرار می گیرند. یک دریچه بر روی Angioket ها تعبیه شده است که می توان تزریقات را از طریق آن انجام داد. جالب است بدانید که پک هایی که در این وسیله در آن قرار می گیرند، تا ۷۲ ساعت قابل استفاده هستند.

مطالعه بیشتر : خرید تجهیزات پزشکی

انواع آنژیوکتانواع آنژیوکت

آنژیوکت ها انواع مختلفی دارند که تمامی آن ها، با بهره مندی از استانداردهایی تولید می شوند که سازمان استاندارد جهانی آن ها را تعیین کرده است. به طور کلی می توان Angioket ها را به ۴ نوع مختلف تقسیم کرد. و همچنین دارای ۸ سایز مختلف هستند. این سایزها، بر اساس اندازه سوزن Angioket مشخص می شوند که از آن ها می توان به رنگ نارنجی با سایز استاندارد ۱۴، رنگ خاکستری با سایز ۱۶، رنگ سفید با سایز ۱۷، رنگ سبز تیره با سایز ۱۸، رنگ صورتی با سایز ۲۰، رنگ آبی با سایز ۲۲، رنگ زرد با سایز ۲۴، و در نهایت رنگ بنفش با سایز ۲۶ اشاره کرد. توجه داشته باشید که هرچه عدد Angioket ها کمتر باشد، سوزن آن ها قطور تر می شود.

مطالعه بیشتر : خرید گان جراح

اجزای تشکیل دهنده آنژیوکت

۱. قسمت پلاستیکی که درون ورید قرار می گیرد.

۲. قسمت های کوچکتر بر روی Angioket به نام پره یا بال نام که برای در دست گرفتن و تنظیم و ثابت کردن بر روی دست بیمار قرار می گیرد.

۳. دریچه برای تزریق کردن دارو از طریق سرنگ می باشد.

۴. محل متصل شدن ست سرم

نحوه استفاده از انواع Angioket

در ابتدا رگ مورد نظر را انتخاب کرده و سپس محل را با الکل ضدعفونی و تمیز کنید. Angioket به دلیل داشتن سوزن در ورید قرار می گیرد و در قسمت سر آنژیوکت، کاتتری وجود دارد که به محض ورود سوزن در ورید کاتتر در رگ قرار می گیرد و در آنجا می ماند. بعد از اینکه مطمئن شدید کاتتر در جای درستی قرار گرفته است، در نهایت برای تنظیم و ثابت ماندن روی آنها چسب بزنید.

حال باید سوزن را از کاتتر خارج کرده و بعد از آن باید رابط، ست سرم را به آن متصل کنید. این نکته را باید در نظر داشته باشید که قبل از متصل کردن ست سرم باید حتما هوای داخل آن را خارج کنید و در زمانی که می خواهید دارو تزریق کنید باید دریچه روی Angioket را باز کرده تا دارو تزریق شود و با همین دریچه سرعت تزریق را می توانید کند یا تند کنید.

عوارض احتمالی استفاده از انواع آنژیوکتعوارض احتمالی استفاده از انواع آنژیوکت

استفاده از این محصول نیز ممکن است مانند محصولات دیگر پزشکی عوارضی جانبی به همراه داشته باشد. از آنجا که تقریباً نیمی از تمام آنژیوکت های محیطی از کار می افتند، بسیار مهم است که مراقب عوارضی جانبی مانند نفوذ، بیرون ریزی، التهاب ورید، حساسیت بیش از حد و عفونت باشید. اگر در زمان زدن Angioket مراقب نباشید ممکن است قسمتی از رگ پاره شود و دارو یا سرم به زیر رگ برود و تورم ایجاد کند. این مشکلات می تواند ناراحتی های جزئی مانند تورم یا درد شدید یا حتی از دست دادن اندام و حتی مرگ در شدیدترین موارد را ایجاد کند.

در بیشتر موارد، وجود تورم، سوزش، گرفتگی، خنکی، تاول و قرمزی در محل و اطراف محل Angioket نشان می دهد که مشکلی بوجود آمده است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید بلافاصله به تیم پزشکی خود خبر دهید.

قیمت آنژیوکت

آنژیوکت ها با توجه به اندازه و سایزهای مختلفی که دارند، قیمت های متفاوتی نیز دارند. در واقع تفاوت های کوچک Angioket ها قیمت آنها را تعیین می کند. ناگفته نماند که برای خرید آنژیوکت نیز، باید به منبع ارائه دهنده آن بیشترین دقت کنید. اعتبار فروشگاه در خرید Angioket بسیار مهم است.

اهمیت انتخاب درست انواع آنژیوکت

دلیل اهمیت استفاده از شماره مناسب آنژیوکت ها این است که برخی از مراحل پزشکی را فقط می توان با یک سوزن با اندازه خاص و مناسب انجام داد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید از بیمار خون بگیرید، باید این کار را با سوزنی انجام دهید که به اندازه کافی بزرگ باشد. بنابراین هر زمان قصد دارید Angioket گذاری را روی بیمار شروع  کنید، در ابتدا از خود بپرسید که بیمار تحت مراقبت شما چه نوع اقداماتی لازم دارد. اگر این عمل اشتباه صورت گیرد، موجبات ناراحتی در فرد بیمار را به همراه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر : لباس یکبار مصرف ام آر آی

سخن پایانی

Angioket ها، که انجمن قلب آمریکا، آن را به عنوان یک ابزار تشخیصی معرفی کرده است، لوله های توخالی هستند که برای آزمایشات تشخیصی، ورود ماده حاجب به نقاط مختلف بدن به کار می روند. از آنژیوکت ها برای انجام رویکرد آنژیوگرافی نیز استفاده می شود. این آزمایش تشخیصی، متخصصان قلب را قادر می سازد اطلاعات مستقیم و کامل تری را در مورد جریان و فشار خون درون قلب جمع آوری کنند.


سوالات متداول

در چه مواردی آنژیوکت منع مصرف دارد؟

موارد منع نسبی شامل انعقاد خون است. وجود عفونت موضعی، سوختگی یا پوست آسیب دیده در محل مورد نظر برای قرار دادن و ترشح غدد لنفاوی قبلی، تشکیل فیستول شریانی یا ترومبوز وریدی عمقی در اندام آسیب دیده.

در صورت وجود چه علائمی از آنژیوکت سریعا به پزشک اطلاع دهیم؟

تورم، حساسیت به سرما یا درد در ناحیه تزریق، احساس کسالت و ناخوشی، تب، قرمزی و حساسیت ناحیه تزریق و علائم می تواند از علائم عفونت باشد.

امتیاز بدهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما