انواع لباس بیمارستانی

انواع لباس بیمارستانی شامل لیاس‌هایی که بیمار و کادر درمان در محیط بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها و سایر محیط‌های درمانی استفاده می‌کنند می‌شود. حتما زمان مراجعه به بیمارستان متوجه لباس مخصوص پزشکان و پرستاران شده‌اید. پوشیدن لباس بیمارستانی برای پرسنل از اهمیت ویژه ای برخوردار است به دلیل اینکه با سلامت افراد و بیماران در ارتباط است.

لباس بیمارستان با توجه به شغل افراد متفاوت است برای هر پست و سمتی لباس با رنگ و مدل خاصی در نظر گرفته شده است. البته لباس کارکنان پذیرش و حسابداری متفاوت است؛ لباس فرم با توجه به دیزاین بیمارستان می‌تواند در انواع رنگ‌ها و مدل‌ها در نظر گرفته می‌شود.

هر یک از پرسنل بیمارستان با توجه به مسئولیت خود از انواع لباس بیمارستانی استفاده می‌کند که بتوان آنها را بر اساس نیاز خود تشخیص داد و به آنها مراجعه کرد. در ادامه انواع لباس بیمارستانی را در این مجله سایت از پادرا ، معرفی می‌کنیم.

انواع لباس بیمارستانی

 • لباس بیمار: از انواع لباس بیمارستانی، لباسی است که بیماران در هنگام بستری می‌پوشند و معمولا برای آقایان به رنگ آبی است و برای خانم‌ها به رنگ صورتی است و معمولا جنس آنها تترون و ترگال است. لباس بیمار خود به چند گروه تقسیم می‌شود مانند لباس نوزادی و لباس بارداری که از طرح و پارچه مخصوصی استفاده می‌شود.
 • لباس فرم بیمارستان: افرادی که در قسمت اداری بیمارستانی مشغول به کار هستند مانند پذیرش، حسابداری و غیره لباس فرم اداری مخصوص به خود را دارند که اصولا برای خانم‌ها به صورت مانتو و شلوار و برای آقایان پیراهن و شلوار است.

لباس بیمارستانی مردانه و زنانه

 • لباس خدمات: لباس پرسنل خدمه نیز نوع دیگری از انواع لباس بیمارستانی است. پرسنل خدمات باید جنس لباسشان طوری باشد که در مقابل مواد شوینده و ضد‌عفونی کننده مقاوم باشد.
 • لباس بارداری: لباس بارداری باید آزاد و راحت باشد تا خانم‌های بیمار در آن احساس راحتی کنند و جنس آن تترون و یا ترگال است.
 • گان مخصوص اتاق عمل: از انواع لباس بیمارستانی می‌توان به گان جراحی اشاره کرد. پزشکان و پرسنل اتاق عمل از لباس خاصی به اسم گان جراحی استفاده می‌کنند. این گان‌ها دو نوع یکبار مصرف و چند بار مصرف دارد.
 • گان یکبار مصرف پزشکی : این نوع از انواع لباس بیمارستانی به شکل پرس هستند و دوختی ندارند به دلیل اینکه دوخت ندارند راه ورود ویروس‌ها بسته می‌شوند و محفوظ‌تر و مطمئن‌تر هستند. حسن این لباس سبک بودن آن است و پوشیدن آن برای جراح بسیار راحت است.این گان‌ها تاریخ انقضا دارند و بعد از دو هفته دیگر قابل استفاده نیستند. گان‌های یکبار مصرف دو نوع مچ کشدار و بدون مچ دارند که اصولا از نوع مچ کشدار آن پرکاربردتر است. جنس این لباس بیمارستانی اسپان است.
 • گان چند بار مصرف: این گان‌ها هر بار بعد از استفاده شسته می‌شوند و استریل می‌شوند و سپس دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود تاروپود برای لباس گان مناسب نیست زیرا در بین این تاروپود ها فضایی به وجود می آید که باعث رشد میکروارگانیسمها می‌شود در نتیجه بهتر است پارچه گان به صورت تاروپود نباشد. جنس این گان‌ها پنبه، پلی‌استر و ویسکوز است.

گان‌های جراحی دو نوع استریل و غیر استریل دارند. گان‌های استریل بعد از دوختن داخل دستگاه استریل نمی‌شوند و این گان‌ها به صورت اتوماتیک بسته‌بندی می‌شوند ولی گان‌های غیر استریل به صورت دستی بسته‌بندی می‌شوند.

 • روپوش پزشکی : یکی دیگر از انواع لباس بیمارستانی، روپوش پزشکی است که معمولا به رنگ سفید است. این روپوش‌ها به صورت یک تکه یا دو تکه هستند. این روپوش‌ها باید راحت و مقاوم باشند که پزشکان در آن آزادی عمل داشته باشند و دست و پا گیر نباشد. جنس این روپوش‌ها پلی استر یا پنبه است.
 • شان جراحی: در عمل‌های جراحی نیاز است قسمتی از بدن بیمار که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد استریل باشد؛ به کمک شان قسمت‌های استریل از غیر استریل جدا می‌شود. جنس شان ترگال چند بار مصرف است. شان‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.
 • شان ساده: این شان برای پوشاندن قسمتی از بدن بیمار، میز لوازم جراحی و تخت اتاق عمل کاربرد دارد.
 • شان مایو: این شان برای پوشاندن میز یا سینی مایو مانند روبالشی استفاده می‌شود.
 • شان مخصوص پا: این شان برای دستگاه تناسلی یا ادراری یا مقعدی در عمل‌های جراحی استفاده می‌شود همچنین برای پای بیمار نیز استفاده می‌شود.
 • شان بزرگ سوراخ‌دار: این شان برای ناحیه‌ای که مورد جراحی است  استفاده می‌شود و ناحیه مورد نظر را بدون پوشش باقی می‌گذارد و بقیه نواحی بدن را می‌پوشاند.
قیمت لباس بیمارستانی

معرفی انواع لباس بیمارستانی

 • لباس اسکراب : یکی دیگر از انواع لباس بیمارستانی اسکراب‌ها هستند. اسکراب‌ها توسط جراحان، پرستاران، تکنسین‌ها استفاده می‌شوند و زنانه و مردانه دارند. این لباس‌ها ساده‌ ترین طراحی را دارند و بدن دوخت و طرح هستند و همچنین قیمت آنها ارزان است تا در صورت آسیب دیدن به راحتی تعویض شوند. اسکراب‌ها شامل بلوز آستین کوتاه و شلوار راسته است و در رنگ‌های سبز، آبی، کرم و بنفش تولید می‌شوند که پرکاربردترین آنها رنگ‌های سبز و آبی است. جنس اسکراب‌ها فلامنت، تترون و ترگال است.

جمع بندی

پادرا با چندین دهه فعالیت در حوزه تولید و عرضه انواع لباس بیمارستانی، زیر انداز بیمار، روپوش پزشکی و اسکراب مفتخر است تمامی خدمات خود را با به کارگیری مواد اولیه با کیفیت محصولات خود را به مشتریان ارائه دهد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای خرید لباس بیمارستانی ، گان جراحی، روپوش پزشکی و اسکراب با کیفیت، به فروشگاه پادرا مراجعه کنید.

سوالات متداول

چرا باید از روپوش سربی استفاده کنیم؟

روپوش سربی برای جلوگیری از مواد رادیو اکتیو و اشعه ایکس استفاده می‌شود و برای پیشگیری از بیماری‌هایی که در مواجهه با این مواد دچار می شویم توصیه می شود از این روپوش استفاده کنید.

تفاوت روپوش سربی با روپوش پزشکی چیست؟

روپوش پزشکی را تمام پزشکان و پرستاران فارغ از کار خود می توانند استفاده کنند ولی روپوش سربی به دلیل اینکه داخل آن از سرب استفاده شده برای موارد خاص مانند عکسبرداری و رادیولوژی استفاده می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما