بالش طبی (Orthopedic pillow) چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

بالش طبی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده با گردن درد از خواب بیدار شوید و مشکل را در بال خود بیابید؟ تحقیقات نشان داده است که یک چهارم مردم جهان گردن درد ناشی از کار زیاد را تجربه کرده اند. آنها ضمن مراجعه به پزشک به این نتیجه رسیده اند که باید از بالش طبی استفاده کنند تا از ستون فقرات و گردن خود محافظت کنند.

بالش طبی (Orthopedic pillow) یکی از اقلام اساسی کالای خواب است که برای مراقبت بیشتر از سلامتی خود باید از آن استفاده کنید. اگر با این محصول آشنایی ندارید و میخواهید آن را تهیه کنید تا انتهای این مطلب از پادرا با ما همراه باشید.

بالش طبی چیست؟

بالش طبی مانند تشک طبی، مهره های گردن و ستون فقرات را صاف نگه میدارد. فرم این بالش باید به راحتی با انحنای سر چفت شود و با شکل سر شما فرم بگیرد تا در نهایت فشاری به مهره های گردن وارد نشود. جنس این بالش ها بسیار مهم است و نمونه های لاتکس و مموری فوم امتحان خود را در تولید بهترین بالش های ارتوپدی به خوبی پس داده اند.

Orthopedic pillows یا همان بالش ارتوپدی شکل مشخصی دارد. بخشی از این بالش کمی برجستگی دارد و گردن را حمایت میکند و در جایی که سر قرار میگیرد فرو رفتگی دارد.

برای برخی افراد این شکل به صورت وارانه باید قرار بگیرد یعنی ناحیه برجستگی زیر سر و ناحیه فرورفتگی زیر گردن قرار میگیرد. بالش های طبی برای افرادی مناسب است که در طول شب مرتبا موقعیت خود را تغییر می دهند. ضمنا هر بالشی که انتخاب می شود، باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد.

مطالعه بیشتر : خرید روتختی یکبار مصرف

انواع بالش طبی بر اساس جنسانواع بالش طبی بر اساس جنس

 برخی از انواع بالش طبی از جنس مموری فوم و یا یونولیت هستند، اما بهترین فناوری برای Orthopedic pillows، لاتکس است. لاتکس از صمغ درخت کاچو تولید میشود و در انواع تشک و بالش های طبی از این ماده استفاده می شود. بالش های طبی لاتکس به مرور زمان و در طی استفاده مکرر فرم خود را از دست نمی دهند و مدت طولانی قابل استفاده می باشند.

لاتکس باعث گردش جریان هوا می شود و از تعریق موقع خواب جلوگیری میکند. علاوه بر این لاتکس ضد باکتری و ضد آلرژی است. این تکنولوژی نیز از برتری های آن به شمار می آید.

انواع بالش طبی بر اساس نحوه استفاده

دنیای بالش‌ها امروزه بسیار متنوع شده است. مخصوصا بالش های طبی که برای مفاصل مختلف و با هدف کاهش فشار بر آن‌ها در زمان استراحت تولید می‌شود. در این قسمت با انواع آن‌ها آشنا خواهیم شد:

  • بالش طبی برای نشستن

افرادی که در مهره‌های انتهای کمر و یا لگن دچار مشکل هستند و نیاز به بستری نرم برای نشستن دارند، از بالش استفاده می کنند. همین مسئله باعث شد که بالش‌های گرد طبی مخصوص نشستن تولید شوند. این محصول در دو نوع فوم‌دار و بادی در بازار موجود است.

  • بالش طبی مخصوص بارداری

 در ماه‌های پایانی دوران بارداری وزن شکم بالا رفته و ممکن است فشار ناشی از آن برای مادر و جنین مشکل ساز شود. از رو خوابیدن و دراز کشیدن مادر باید تحت اصول علمی و بر روی تشک مخصوص و یا Orthopedic pillows باشد.

در این حالت مادر باردار یک Orthopedic pillows نازک در زمان خواب بر زیر شکم خود قرار می دهد تا فشار وزن آن را بر روی مهره‌های کمر خنثی نماید. نوع دیگری از Orthopedic pillows نیز در طول کل بدن از مادر محافظت می‌نماید.

مطالعه بیشتر : خرید لباس بستری بیمار

  • بالش طبی کم حجم

افرادی که به بیماری واریس مبتلا هستند، در زمان خواب باید پاهای خود را کمی بالاتر از حالت معمول قرار دهند. یک Orthopedic pillows نازک به این افراد کمک می‌کند تا خواب راحت‌تری داشته باشند و از تبعات جانبی واریس مصون بمانند.

  • بالش طبی مخصوص زانو

مهم‌ترین نکته که باید در زمان خواب به آن توجه کرد حالت طبیعی بدن است. حالتی که به واسطه تقسیم بندی وزن طبیعی بدن در گردن، کمر و زانو به هم می‌خورد. بالش طبی زانو این شرایط را فراهم می کند.

  • مزایا و فواید بالش طبیبالش طبی مخصوص گردن

اگر بالش شما نرم و یا سفت باشد، گردن بالاتر یا پایین تر از شانه‌ها قرار می گیرد. توجه داشته باشید که در زمان خواب سر و گردن باید در راستای شانه‌ها باشند. در غیر اینصورت علاوه بر آسیبی که به مهره های گردن وارد می شود، تنفس نیز دچار مشکل می شود و با خروپف همراه خواهد بود.

مزایا و فواید بالش طبی

 یک Orthopedic pillows سلامتی بدن شما را تامین میکند. بالش طبی مناسب فشار را از مهره های گردن برمی دارد و اجازه نمیدهد در زمان خواب، گرفتگی در این ناحیه صورت گیرد.

گردن و کمر درد ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، زیرا هر دو می توانند ناشی از ناهماهنگی مهره ها در هنگام خواب باشند.  بالش طبی گردن را در راستای ستون فقرات نگه می دارد و میتواند به تسکین درد بالای کمر کمک کند و در عین حال از گردن، شانه ها و سر حمایت می کند. Orthopedic pillows درد شانه را کاهش می دهد، گردش خون را بهبود می بخشد و تنش و استرس را از بین می برد. یک بالش طبی خوب ضد باکتریال و ضد حساسیت خواهد بود. پس با خرید یک بالش طبی خواب بهتری را تجربه کنید.

 برای پیشگیری از پف چشم، از بالش های طبی مناسب استفاده کنید. پزشکان بیان می کنند که موقع خواب، مایعات بدن به شکلی پخش می‌شوند که ممکن است مقداری از این مایعات در اطراف چشم جمع شده و موجب پف کردن چشم‌ها شوند. با قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن، مایعات از اطراف چشم ها دور شده و مشکل پف چشم ها حل می‌شود.

بالش طبی خوب و مناسب بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد و علاوه بر این موجب می‌شود در هنگام خواب، بدن در شرایط فیزیکی ایده آلی قرار داشته باشد. بالش طبی مشکلات عدیده ای همچون سردرد، گردن درد، بی حسی یا احساس ناراحتی در شانه‌ ها و بازوها را برطرف می کند.

نکات قابل توجه در هنگام خرید بالش طبی

یک بالش خوب باید هنگام خواب، سر را هم تراز با شانه‌ها نگه دارد و مانع از خم شدن سر به سمت عقب یا جلو شود.

از جمله نکاتی که برای تهیه انواع بالش های طبی و معمولی باید در نظر بگیرید موارد زیر است:

۱- توجه به برچسب روی بالش: در هنگام خرید یک بالش حتما به برچسب روی بالش توجه کنید و آن را بخوانید تا بدانید جنس بالش از چیست؟ داخل بالش ممکن است با موادی همچون پلی استر، ابر، پر مرغابی و یا ترکیبی از پر مرغ و مرغابی و یا مموری فوم یا فوم هوشمند پر شده باشد. معمولا گران‌ترین و نرم‌ترین نوع بالش، بالش پر است. بالش پر به راحتی قالب سر و بدن شما را به خود می‌گیرد. بالش های پر شده با پلی استر ارزان‌تر است، بالش راحتی است، اما به نرمی و انعطاف پذیری بالش پر نخواهد بود.

ولی بالش طبی با فوم هوشمند، بسیار مفید تراز بالش های دیگر برای سلامتی شماست.

۲- مقدار پر شدن بالش: به این موضوع توجه کنید که بالش مورد نظر شما با چقدر مواد پر شده است. هر چه بیشتر پر شده باشد، سفت‌تر خواهد بود.اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که بر روی شکمتان می‌خوابید یا به اطراف غلت می‌زنید، یک بالش نرم انتخاب کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا سر به عقب خم نشود و از فشار به گردن جلوگیری می‌کند. اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که به پشت می‌خوابید، برای راحتی بیشتر یک بالش معمولی انتخاب کنید.

اگر عادت دارید که به پهلو بخوابید، بالش سفتی را انتخاب کنید.

قیمت بالش طبیقیمت بالش طبی

 قیمت متوسط بالش طبی به محتویات درون بالش بستگی دارد. محتویات درون بالش ممکن است از فوم یا لاتکس باشد.  قطعا بالش پر شده لاتکس به دلیل مزایایی که در بالا ذکر شد قیمت بالاتری دارد. چرا که کاملا طبیعی است و از صمغ درختان به دست آمده است.

مورد بعدی که بر روی قیمت بالش طبی تاثیرگذار است جنس رویه بالش است و طبیعتا بالشی که جنس رویه آن از پنبه باشد قیمت بالاتری دارد. بنابراین به صورت کاملا مشخص نمی توان قیمتی ثابت برای Orthopedic pillows در نظر گرفت.

مطالعه بیشتر : روبالشتی

سخن پایانی

حال که با ویژگی های بالش طبی آشنا شدید باید نکات حائز اهمیت دیگری را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای روبالشی‌ خود از پارچه‌ای استفاده کنید که منافذی داشته باشد و برای تنفس نیز مناسب باشد.

علاوه بر این دقت کنید که درز های بالش کاملا دوخته شده باشد. اگر به مواد خاصی در داخل بالش‌ها حساسیت دارید، حتما به برچسب محرک آلرژی در روی بالش دقت کنید. اگر آلرژی دارید، کاور یا پوششی برای بالش بگیرید که زیپ دار باشد و در موقع خواب از ورود گرد و غبار به دهان جلوگیری کند.

سوالات متداول

بالش طبی هوشمند چیست؟

برای افرادی که سابقه مشکلات گردن دارند مناسب است. دارای فرورفتگی خاصی در نقطه تماس گردن است به طوری که هنگام خواب روی بالش هوشمند طبی مهره های گردن شما با بالش تماس پیدا نمی کند و گردش خون را آسان می کند.

مزایای اصلی بالش طبی چیست؟

در کاهش فشار روی مهره های گردن، حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات، کمک به مشکلات آرتروز گردن و دیسک کمر موثر است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما