یک برانکارد خوب و با کیفیت باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

برانکارد

برانکارد، یکی از لوازم و تجهیزات پزشکی می باشد که برای حمل کوتاه مدت بیماران به کار می رود. معمولا اورژانس پیش بیمارستانی, ارتش و امدادگران عملیات امداد و نجات از برانکارد در شرایط حاد مراقبت خارج از بیمارستان استفاده می کنند.

 بدون وجود آن ها، تیم های پزشکی با مشکل مواجه می شوند. اگر اتفاقات و حوادث ناگواری به وقوع بپیوندد و مشکلاتی از لحاظ حرکتی برای انسان ها به وجود آید، به منظور حرکت کردن و جا به جایی این مصدومان، باید از لوازم و تجهیزات خاصی استفاده نمود تا در نهایت، بتوان به راحتی این افراد را به نزدیکترین مراکز درمانی رساند. Trolleys نیز، سازه ای است که به همین منظور ساخته شده و در نهایت، با بهره مندی از آن، میتوان افراد کم توان و ناتوان حرکتی را جا به جا نمود. در این مقاله از پادرا شما را با Trolleys و انواع آن آشنا می کنیم.

برانکارد چیست؟

برانکارد، جزو آن دسته از تجهیزات پزشکی است که بیشتر برای مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد. اورژانس ها و ماشین های حمل بیمار از Trolleys استفاده می کنند تا بیمار را جابجا کنند. برانکارد با دارا بودن ویژگی ها و خصوصیات خاص خود، می تواند گزینه بسیار خوبی برای افرادی باشد که دچار حادثه های فوری و ناگوار شده اند.

 با استفاده از این ابزار کمک حرکتی، می توان از وقوع مشکلات بسیار جدی و خطرناک، جلوگیری نمود.

در حال حاضر Trolleys ها، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها در مواقع خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات این وسیله را میتوان با یک پایه تنظیم ارتفاع شامل چرخ ها, ریلها یا غلتک مجهز کرد تا راحت تر حرکت کند. Trolleys های ساده چنین پایه ای ندارند و لازم است توسط یک یا چند نفر حمل شود. با وجود این تفاوتها, کاربرد اساسی همه آنها یکسان است.

مطالعه بیشتر : خرید لباس بستری بیمار

برانکارد چیست؟ویژگی های برانکارد

تخت ها در محیط های مختلف و حتی محیط های بیمارستانی به جابجایی و انتقال بیماران کمک می کنند. اما تخت ها دارای ویژگی های خاصی هستند تا کار انتقال بیمار به سریع ترین و بهترین نحوه انجام شود.

 اولین ویژگی تعبیه شده در Trolleys اورژانسی، وجود چرخ در زیر قسمت قائم مربوط به قرارگیری مریض است. معمولا این مدل از برانکاردها سه جفت چرخ دارند تا تعادل تخت در حرکت به خوبی حفظ شود. همچنین چرخ های این تخت به ترمز مجهز شده اند. معمولا پایه های برانکاردهای آمبولانسی جمع می شوند. با استفاده از این قابلیت، سطح این محصول تقریبا با زمین هم راستا می شود و انتقال بیمار به تخت ساده تر صورت می گیرد. اندازه ی قسمت مسطح تخت به شکلی طراحی شده است تا درون ماشین آمبولانس جا شود و همچنین از بیمار در برابر افتادن مراقبت کند. اطراف این محصول نیز برای جلوگیری از افتادن بیمار و محافظت از او حفاظ دارد.

سطح تخت آمبولانسی نرم و برزنتی است تا به سادگی تمیز شود و موارد بهداشتی در مورد آن رعایت شود. همچنین تسمه هایی در اطراف سطح قائم Trolleys وجود دارند که دور بیمار بسته می شوند تا تکان خوردن او را به حداقل ممکن برسانند. علاوه بر این بعضی از انواع تخت های آمبولانس این ویژگی را دارند که می توانند به شکل صندلی نیز تغییر شکل دهند تا در صورتی که لازم شد بیمار روی آن بنشیند. معمولا برانکاردهای آمبولانس می توانند تا دویست کیلوگرم وزن را جا به جا کنند. اما باید قدرت برانکارد قبل از استفاده کاملا امتحان شود.

مطالعه بیشتر : بالش طبی

نحوه ی استفاده از برانکارد آمبولانس

برای استفاده از تخت آمبولانس حداقل به دو نفر نیاز است. در ابتدا بهتر است دو پتو روی سطح Trolleys پهن شود تا بیمار روی آن ها قرار بگیرد و با پتو پوشانده شود. باید بدن و پاهای بیمار کاملا پوشانده شوند. سپس برانکارد به سمت بیمار هدایت می شود و در کنار بیمار، پایه های آن خم می شود تا همراستا با بدن بیمار قرار بگیرد. بیمار باید با آرامش و دقت بسیار به سطح برانکارد منتقل شده و با استفاده از تسمه به تخت بسته شود. سپس دو نفر در ابتدا و انتهای برانکارد قرار می گیرند و مریض را به سمت آمبولانس هدایت می کنند. معمولا بیمار باید از سمت پا هدایت شود.

با رسیدن به آمبولانس برای بار دیگر، پایه ها جمع می شوند، سپس دو فرد سر و ته Trolleys را می گیرند و بیمار را وارد آمبولانس می کنند. بهتر است اول سر مصدوم وارد اتومبیل شود. اگر آمبولانس دارای شیارهای مخصوص حمل برانکارد باشد می توان پایه های برانکارد را روی آن قرار داد.

به طور کلی تخت های آمبولانس یک وسیله ی ضروری برای انتقال بیمار به مرکز درمانی بدون افزایش جراحت وی هستند و خطر آسیب دیدن بیمار را بسیار کاهش می دهند.

ویژگی های برانکارد این وسیله که انواع آن شامل شامل موارد زیر است که با شرح مختصری درباره آن توضیح خواهیم داد:

۱- Trolleys ساده قابل حمل ( پرتابل ):

این نوع Trolleys به عنوان یک برانکارد تاشو یا تخت شناخته می شود. این نوع محصول سبک تر از یک تخت استاندارد دارای چرخ است و باعث می شود تا مصدوم یا بیمار از فضای تنگ و یا به سمت پایین پله بسیار آسان تر منتقل شود.

۲- Trolleys انعطاف پذیر ( فلکسیبل ):

این مدل ساخته شده از بوم پلاستیکی و یا دیگر مواد انعطاف پذیر مانند پلاستیک سنگین و یا برزنت است که به دو میله متصل است.

۳- صندلی حمل بیمار چرخ دار ( استیر چیر ):

این وسیله به مصدوم در پایین آوردن از پله ها و یا عبور از مکان های باریک که برانکار های معمولی نمی توانند از آن عبور کنند، کمک شایانی می نماید. برند های جدیدتر دارای بدنه محکم و همچنین برزنت یا پلاستیک های سخت جای نشیمنگاه هستند و فضای کمی را اشغال می کنند

۴- Trolleys بسکت :

از این وسیله در مناطق بیابانی ( صحرا ) و یا کوهستانی ( تخته سنگ ها ) استفاده می شود

۵- Trolleys اسکوپ :

 این وسیله معمولا از پلاستیک سخت و یا آلومینیوم ساخته می شود و چون از دو قسمت تشکیل شده و به صورت قاشق در می آید به آن Trolleys اسکوپ ( قاشقی ) می گویند.

۶- اسپرایت بورد :

اسپاین بورد ( تخته ستون فقرات ) یا همان لانگ بک بورد یکی از شناخته شده ترین اسپرایت بورد هاست .

انواع برانکارد

 با پیشرفت تکنولوژی و در طول زمان تخت ها نیز پیشرفت های بسیار زیادی کرده اند و در نهایت، تغییرات بسیار زیادی در آنها اعمال شده است. امروزه، انواع مختلفی از Trolleys ها وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها، به راحتی یک بیمار را حمل و جا به جا نمود. هر کدام از انواع این محصول، کاربرد های مختلفی داشته و در نتیجه، قبل از خرید آن ها، بهتر است اطلاعات کاملی در خصوص انواع آن ها داشته باشید. از جمله انواع برانکارد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. برانکارد تاشو

یکی از کاربردی ترین و پرفروش ترین انواع تخت ها، Trolleys تاشو می باشد. تخت تاشو سختی و مقاومت بسیار بالایی دارد. همانطور که از نام این محصول پیدا است، قابلیت تا شدن داشته و فضای کمی اشغال می کند.

۲. برانکارد آمبولانس

یکی دیگر از انواع تخت ها Trolleys آمبولانس می باشد که بسیار راحت بوده و در بستر آن، فوم هایی برای راحتی بیمار تعبیه شده است. Trolleys های آمبولانس سختی بسیار بالایی دارند و بسیار محکم و با استحکام می باشند.

۳. برانکارد نجات

یکی از مقاوم ترین و سخت ترین نوع تخت ها، این نوع Trolleysمی باشد. با استفاده از برانکاردهای نجات می توان افرادی را نجات داد که در مکان هایی هستند که دسترسی به آن ها دشوار است. چون تخت نجات ساختار و ویژگی های متفاوتی دارد، این قابلیت را دارد که با حفظ تعادل، فرد را به صورت عمودی حمل نماید.

Trolleys و انواع آن

اما در دسته بندی Trolleys ها می توان آنها را به انواع زیر نیز دسته بندی کرد که ما به طور مختصر به شرح آنها نیز پرداخته ایم.

  • برانکارد ساده قابل حمل ( پرتابل )

این نوع تخت یک نوع Trolleys تاشو یا تخت است که سبک تر از یک تخت استاندارد دارای چرخ می باشد. با کمک این نوع از محصول می توان مصدوم یا بیمار را از فضای تنگ و یا به سمت پایین پله بسیار آسان تر منتقل کرد.

  • برانکارد انعطاف پذیر ( فلکسیبل )

این مدل تخت از بوم پلاستیکی و یا دیگر مواد انعطاف پذیر مانند پلاستیک سنگین و یا برزنت ساخته شده است که به دو میله متصل می باشد.

  • صندلی حمل بیمار چرخ دار ( استیر چیر )

این وسیله به مصدوم در پایین آوردن از پله ها و یا عبور از مکان های باریک کمک می کند که Trolleys های معمولی نمی توانند از آن عبور کنند. برند های جدیدتر بدنه محکم تری دارند و همچنین برزنت یا پلاستیک های سخت جای نشیمنگاه هستند و فضای کمی را اشغال می کنند.

  • انواع برانکاردبرانکارد بسکت

از تخت بسکت در مناطق بیابانی ( صحرا ) و یا کوهستانی ( تخته سنگ ها ) استفاده می شود.

  • برانکارد اسکوپ ( قاشقی )

این وسیله معمولا از پلاستیک سخت و یا آلومینیوم ساخته می شود و چون از دو قسمت تشکیل شده و به صورت قاشق در می آید به آن برانکارد اسکوپ می گویند.

  • اسپرایت بورد

اسپاین بورد ( تخته ستون فقرات ) یا همان لانگ بک بورد یکی از شناخته شده ترین اسپرایت بورد هاست.

  • پدی برد

پدی برد یا تخته ثابت سازی ستون فقرات مخصوص کودکان و اطفال است.

خرید برانکارد

برای خرید این وسیله ، به مراکز فروش لوازم و تجهیزات پزشکی مراجعه کنید و یا به صورت آنلاین، سفارش خود را به ثبت برسانید. به خاطر داشته باشید که قیمت برانکارد ها متفاوت بوده و با توجه به کاربرد ها و کارایی آن ها متغیر است. به عنوان مثال، قیمت Trolleys ساده ارزان تر زا قیمت این محصول آمبولانسی می باشد.

مطالعه بیشتر : تشک مواج

سخن پایانی

در زمانی که حادثه ای برای فردی اتفاق می افتد و مجروح می شود، معمولا اندام ها از وضعیت طبیعی خود خارج می شوند و ممکن است در حین انتقال به مراکز درمانی به آن ها آسیب وارد شود. در این حالت ممکن است استخوان ها از جای خود خارج شوند و اندام های مجاور را نیز دچار آسیب کنند. همچنین امکان دارد آسیب های جدی به نخاع و دستگاه عصبی مرکزی وارد شود. بنابراین باید تا جایی که ممکن است فرد مجروح را بدون تکان خوردن و با کمترین جابجایی به بیمارستان یا محل درمان منتقل کرد تا حرکت دادن بیماران موجب وخیم تر شدن وضعیت بدنی او نشود.

این محصول برای انتقال بیمار با کمترین میزان حرکت و جابه جایی استفاده می شود. این وسیله پزشکی به شکلی طراحی شده است که بهترین کارکرد را در محیط داشته باشد. Trolleys ها وظیفه ی حمل بیمار تا مرکز امدادی را به عهده دارند.

سوالات متداول

برانکارد بسکتی چه کاربردی دارد ؟

برانکارد بسکتی یا سبدی عموماً برای فضاهایی که امکان استفاده از برانکاردهای معمولی وجود ندارد استفاده می شود به همین دلیل برای کار در ارتفاعات یا دره های عمیق کاربرد بیشتری دارد. در مکان هایی که وضعیت مصدوم بسیار وخیم است، استفاده از هلیکوپتر برای نجات جان فرد ضروری است. می توانید با تجهیزاتی که همراه این محصول ارائه می شود آن را به قسمت بالایی متصل کنید و روند انتقال مصدوم را سریعتر انجام دهید.

برانکارد نیل رابرتسون مخصوص چه افرادی است ؟

مخصوص افرادی است که شغلشان یا علاقه مند به تفریح در ارتفاع است. این نوع برانکارد دارای یک طناب در انتهای خود می باشد که برای قرار دادن پاهای فرد تعبیه شده است، این محصول علاوه بر زیرپایی در انتها دارای تسمه ای در قسمت بالایی آن می باشد که سر مصدوم را محکم نگه می دارد و از حرکت سر جلوگیری می کند. این برانکارد به وسیله ۲ بند که بر روی بدن مصدوم قرار می گیرد از حرکت مصدوم جلوگیری می کند. و در نهایت فرد مصدوم به وسیله قلاب پشت این تخت از منطقه خطر خارج می شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما