معرفی مزایای انواع دستگاه اکسیژن ساز (Oxygen generator)

دستگاه اکسیژن ساز

برخی از افراد، اکسیژن کافی را از هوا دریافت نمی‌کنند و میزان اکسیژن بدن آن‌ها کمتر از مقدار نرمال است. اکسیژن ‌تراپی روشی مؤثر در درمان بیماری‌های مختلف است. با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، شخص تا صد درصد اکسیژن دریافت کرده و تنفس می‌کند. در اکسیژن تراپی تا حدود ۱۵ برابر بیشتر، اکسیژن به بدن شخص منتقل می‌شود. ما در این مقاله از پادرا در مورد دستگاه اکسیژن ساز به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز دو فیلتر ورودی دارد که بر کیفیت عملکرد دستگاه تاثیر می گذارد. یک فیلتر، جنسی از پلی اورتان داشته و قابلیت شستشو نیز دارد. این فیلتر، گرد و غبار در مجرای ورودی را جذب می کند.

فیلتر دوم، فیلتر هِپا (HEPA) است که از جنس کاغذ بوده و ظاهر آن در هر دستگاه متفاوت است. در آخر نیز باید به فیلتر خروجی دستگاه اکسیژن ساز اشاره کنیم که خاصیت آنتی باکتریال دارد. این فیلتر، باکتری‌ها و ذرات مختلف را از بین می‌برد و اکسیژنی با درصد خلوص بالا به شخص می رساند. این فیلترها بعد از مدت زمانی مشخص، نیاز به تعویض دارند. به عنوان مثال فیلتر داخلی باید حداقل بعد از هر ۲ هزار ساعت، تعویض شود.

مطالعه بیشتر : تجهیزات بیمارستانی

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟تاثیر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بر روی بدن 

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز باعث می شود تا روند پیری زودرس کند شود و در مواقعی جلوی این فرایند گرفته شود. وجود دستگاه تولید اکسیژن، استرس و تنش بیمار و نزدیکان او را کاهش می دهد. برای خانم های باردار استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به سلامت جنین کمک میکند و باعث رشد بهتر آن می شود. زیرا هر چه اکسیژن خالص تری در خون مادر وجود داشته باشد، همان اکسیژن در بدن جنین هم وجود خواهد داشت. 

دستگاه اکسیژن ساز عملکرد شش های آسیب دیده افراد را بهبود می بخشد و طول عمر فرد را بالا میبرد و همچنین باعث بهبود سیستم حافظه می شود. استفاده از اکسیژن فشار بالا از قدیمی ترین راه هایی است که برای درمان بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.  از رایج ترین علت های استفاده از اکسیژن فشار بالا به وجود آمدن آمبولی هوا در بدن افراد است. 

آمبولی که بیشتر در بدن غواصان اتفاق می افتد، نوعی اختلال است که در آن حباب های کوچکی از هوا در خون به وجود می آید و مانع رسیدن صحیح اکسیژن و خون به اعضای مهم و حیاتی بدن می شود.  در چنین شرایطی، استفاده از اکسیژن فشار بالا باعث می شود که حباب های موجود در رگ ها بسیار کوچک شوند، طوری که نتوانند تاثیری در خون رسانی به اعضای بدن بگذارند و سیستم خون رسانی بدن دوباره به حالت قبل برگردد.

مطالعه بیشتر : روپوش پزشکی

دستگاه اکسیژن ساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

در هنگام تهیه این دستگاه، باید لوازم جانبی زیر را نیز تهیه کنید. البته بیشتر مدل‌های این دستگاه‌ها، لوازم زیر را به همراه دارند.

  • – لیوان یا ظرف مرطوب کننده
  • – فیلتر گرد‌گیر
  • – محفظه اکسیژن
  • – سوند نازال (یا دماغی) اکسیژن
  • – ماسک اکسیژن
  • – فیلتر اکسیژن ساز

تاثیر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بر روی بدن مزایای استفاده از اکسیژن‌ ساز

استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز برای برخی از بیماران، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

۱- خالص بودن اکسیژن حاصل از دستگاه

۲- تنظیم و تصفیه گردش خون

۳- کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از بالا رفتن فشار خون ۴- مقابله با بیماری‌های تنفسی مانند آسم

۵- شفافیت چهره و زدودن رنگ زرد بیماری از صورت بیمار

۶- جلوگیری از پیری زودرس و کند کردن روند آن

۷- کاهش استرس و تنش برای بیمار و اطرافیان

۸- مفید برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری

۹- افزایش طول عمر و بهبود بخشیدن به سیستم حافظه افراد

۱۰- بهبود عملکرد ریه‌های آسیب دیده

۱۱- تصفیه گردش خون در افراد سالخورده و کودکان

۱۲- تنظیم اکسیژن خون

۱۳- بهبود کارکرد ریه در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند.

۱۴- افزایش کیفیت جریان خون در سلول‌های پوست

۱۵- خون رسانی بهتر به بافت‌های بدن

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کدام است؟

یکی از قدیمی‌ترین را‌ه‌های درمان برخی از بیماری‌‌ها، مخصوصا بیماری‌های تنفسی، استفاده از این دستگاه است. یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این دستگاه‌ها، آمبولی هوا است که بیشتر در غواصانی اتفاق می افتد که در اعماق دریا غواصی می‌کنند و با سرعت زیاد به سطح آب باز می‌گردند. در آمبولی، حباب‌های کوچک هوا در جریان خون بوجود می آِید که باعث نرسیدن مناسب خون به اعضای حیاتی بدن شده و در نتیجه باعث مرگ فرد می‌شود. 

مزایای استفاده از اکسیژن‌ سازنکات مهم هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز را به صورت روشن، جابجا نکرده و مکان قرارگیری آن را تغییر ندهید. با روشن شدن دستگاه، کمپرسور به حالت معلق درآمده و جابجا کردن آن اشتباه است.

هر چند روز یک بار لیوان مانومتر دستگاه اکسیژن ساز را جرم‌گیری کنید. اکسیژن برای خارج شدن، از داخل لیوان مانومتر عبور کرده و مرطوب می‌شود. به همین دلیل جرم‌گیری آن بسیار مهم است. شما می‌توانید با آب مقطر، این لیوان را جرم‌گیری کنید. از مصرف سیگار در اطراف دستگاه اکسیژن ساز خودداری کنید.

مطالعه بیشتر : مراقبت از بیمار کرونایی در خانه

سخن پایانی

اگر مبتلا به بیماری ریه یا سایر بیماری های تنفسی هستید، ممکن است به اندازه کافی نتوانید از اکسیژن هوا استفاده کنید.  این امر می تواند موجب تنگی نفس شود و باعث ایجاد مشکلاتی در قلب، مغز و سایر قسمت های بدن شما شود.

سوالات متداول

چه کسانی به دستگاه اکسیژن نیاز دارند؟

امروزه بسیاری از افراد از بیماری های قلبی، ریوی یا سایر بیماری های تنفسی رنج می برند. بیماران مبتلا به نارسایی ریوی از جمله بیماران COPD، ذات الریه، ادم ریوی و به طور کلی می توان گفت بیمارانی که سطح اکسیژن خون (SPO2) آنها کمتر از حد طبیعی است، برای بالا بردن اکسیژن خون نیاز به اکسیژن و درمان دارند.

چند نوع دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد؟

نوع اول اکسیژن ساز ثابت، نوع دوم اکسیژن ساز متحرک (قابل حمل) است که بیمار نیاز شدیدی به اکسیژن دارد، اما طاقت نشستن در خانه را ندارد و نمی تواند اکسیژن ساز ثابت حمل کند و نوع سوم یک دستگاه اکسیژن ساز خانگی یا ایستاده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما