کاربرد انواع دستگاه قند خون (تست قند خون) یا گلوکومتر

دستگاه قند خون

دستگاه قند خون وسیله ای برای اندازه گیری گلوکز یا گلوکومتر است که در خانه استفاده می شود. عموم مردم دستگاه قند خون را می شناسند و امروزه در دنیای پزشکی کارایی بسیار زیادی دارد. این دستگاه غلظت گلوکز خون در بیماران دیابتی را نشان می دهد. در این مقاله از پادرا شما را بیشتر با دستگاه قند خون آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید.

دستگاه قند خون چیست؟

دستگاه قند خون اغلب توسط بیماران دیابتی برای نظارت بر سطح گلوکز خون استفاده می شود. ورزش، غذا، مصرف داروها، استرس و … بر میزان گلوکز خون تاثیر می گذارند. اما بررسی و تست قند خون به کرات در ماه توسط آزمایشگاه ها بسیار سخت و همچنین هزینه بر است. این دستگاه نوسانات سطح گلوکز خون را ردیابی می کند، دیابت فرد بیمار را کنترل می نماید.

مطالعه بیشتر : زیرانداز بیمار

دستگاه قند خون چیست؟نحوه استفاده از دستگاه قند خون

دستگاه تست قند خون یک نمایشگر بصری و شاخص صدا دارد و قسمتی در آن تعبیه شده است که می تواند نوارهای تست شده را صادر کند. فقط کافی است نوار را درون دستگاه قرار دهید و مقدار کمی خون از انگشت سوراخ شده را روی نوار بچکانید.

در بیشتر دستگاه های قند خون ابتدا باید یک نوار آزمایش را در دستگاه قرار دهید. سپس نوک انگشتی که با الکل تمیز و ضدعفونی کردید را با یک سوزن مخصوص فشار می دهید تا یک قطره خون دریافت کنید.

نوار آزمایش به خون آغشته شده را با دقت درون دستگاه قرار دهید و منتظر بمانید تا میزان قند خون شما در صفحه نمایشگر ظاهر شود.

اندازه گیری سطح گلوکز خون زمان خاصی را نمی طلبد. شما می توانید در هر زمانی این کار را انجام دهید.

انواع دستگاه قند خون (گلوکومتر)

دستگاه های گلوکومتر به دسته های مختلفی تقسیم شده اند اما یکی از دسته بندی ها آنها را به دو دسته، دستگاه های نسل قدیم و نسل جدید تقسیم می کند.

در دسته اول یا به عبارتی دستگاه های نسل قدیم، در ابتدا شما باید کد روی محصول را در دستگاه وارد کنید تا دستگاه تنظیم شود و بعد از آن شما می توانید نوار قند خون را در دستگاه گذاشته و قند خون خود را اندازه گیری کنید.

در دسته دوم یا دسته دستگاه های نسل جدید، کد گذاری به صورت اتومات صورت می گیرد و نیازی به وارد کردن کد نیست. کار کردن با نسل جدید دستگاه ها راحت تر است و میزان خطا در این دستگاه بسیار کاهش یافته است.

پیشرفته ترین دستگاه های تست قند خون بدون نیاز به کمک می توانند در کمتر از ۵ دقیقه میزان گلوکز خون فرد را اندازه گیری کنند. دستگاه قند خون یک وسیله کوچک بوده و حمل و نقل آن بسیار آسان می باشد.

مطالعه بیشتر : خرید تجهیزات پزشکی

نحوه استفاده از دستگاه قند خونمعیارهای انتخاب دستگاه قند خون

زمانی که قصد انتخاب دستگاه سنجش قند خون را دارید، بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید و در نهایت دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. اگر از این دستگاه به خوبی و به روش درست استفاده کنید، معمولاً در اندازه گیری گلوکز خون بسیار دقیق است. این دستگاه ها از نظر نوع و تعداد ویژگی های ارائه شده متفاوت هستند. در اینجا چندین فاکتور اساسی را که باید هنگام انتخاب دستگاه اندازه گیری قند خون در نظر بگیرید، ارائه می دهیم:

پوشش دهی بیمه

برای جزئیات پوشش با طرف قرارداد بیمه خود مشورت کنید. برخی از  قراردادهای بیمه، مدل های خاص دستگاه را پوشش می دهند.

هزینه دستگاه قند خون

قیمت این دستگاه ها متفاوت است. زمانی که دستگاهی را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که فروشنده هزینه نوارهای آزمایش را نیز با خود دستگاه در نظر گرفته باشد.

شرایط نگهداری و استفاده از دستگاه قند خون

استفاده از بعضی دستگاه ها نسبت به برخی دیگر آسان تر است و فرد می تواند بدون کمک دیگران خودش میزان گلوکز خونش را اندازه گیری کند.

ویژگی های خاص دستگاه قند خون

برخی از دستگاه ها ویژگی های خاصی دارند مانند دکمه ها و نوارهای تست بزرگتر، قابلیت کنترل و استفاده آسان، صفحه های نمایش روشن تر و شاخص صدا که ممکن است برای افرادی که اختلال بینایی دارند بسیار مفید باشد.

ذخیره سازی اطلاعات در دستگاه قند خون

برخی از این دستگاه ها می توانند اطلاعاتی مانند زمان و تاریخ تست، نتیجه و روند در طول زمان را ثبت کنند. حتی برخی از دستگاه ها می توانند اطلاعات شما را در زمان ملاقات با پزشکان با یک برنامه تلفن هوشمند به اشتراک بگذارند. برخی دیگر از آنها می توانند اطلاعات قند خون شما را در رایانه یا تلفن همراه ذخیره کنند و سپس شما می توانید نتایج آزمایش را برای پزشک خود ارسال کنید.

ویژگی های خاص دستگاه قند خونپشتیبانی از دستگاه قند خون

بسیاری از تولید کنندگان دستگاه های تست قند خون یک شماره در اختیار مشتریان به عنوان پشتیبان قرار می دهند تا از این طریق بتوانید با آنها تماس بگیرید. دستگاهی را انتخاب کنید که دستورالعمل های روشنی داشته باشد و روش صحیح استفاده از دستگاه را ارائه دهد. برخی از تولید کنندگان دستگاه تست قند خون، کتابچه های راهنمای کاربر را در وب سایت های خود ارائه می دهند.

استفاده از دستگاه قند خون برای چه افرادی ضرورت دارد؟

از جمله افرادی که باید از دستگاه قند خون استفاده کنند، افراد دیابتی هستند. بیماران دیابتی باید تا جایی که امکان دارد مقدار قند خون خود را به مقدار طبیعی نزدیک کنند. برای اینکه وعده های غذایی، میزان استراحت و حتی میزان فعالیتشان را بتوانند تنظیم کنند، لازم است که از دستگاه تست قند خون استفاده نمایند تا متوجه این تغییرات شوند.

افرادی که  انسولین و یا داروهایی قندی مانند گلی بن گلامید ، رپاگلیناید و … مصرف می کنند، باید از این دستگاه استفاده کنند تا هرگونه تغییر در میزان قند خون خود را متوجه شوند  و مانع هرگونه مشکل یا بروز اتفاق بدتر شوند.

مطالعه بیشتر : روپوش پزشکی

بهترین زمان استفاده از دستگاه قند خون

زمان و مقدار گرفتن آزمایش قند خون در افراد دیابتی متفاوت است. اگر فرد دیابت نوع ۱ و یا قند خون بالا دارد، باید در چند مرحله میزان قند خون را اندازه بگیرد. به همین دلیل می گوییم که بسته به نوع بیماری دیابت، زمان استفاده از این دستگاه متفاوت خواهد بود و بهترین زمان استفاده از دستگاه قند خون برای تمام افراد دیابتی، زمان ناشتا بودن است.

سوالات متداول

دستگاه قند خون بدون سوزن چگونه کار می کند؟

دارای سنسور چسبی هستند که به پشت بازو یا ناحیه دیگری که پزشک تعیین می کند وصل می شود، در بازه های زمانی تعیین شده، قند خون فرد را اندازه گیری کرده و در حافظه خود ذخیره می کند تا در صورت نیاز سطح قند خون را تامین کند.

علائم افت قند خون چیست؟

تعریق، ضربان قلب بالا، تاری دید، لرزش را نشان می دهد که در این شرایط لازم است فرد با خوردن غذای شیرین قند خون خود را به حد طبیعی نزدیک کند.

امتیاز بدهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما