روپوش سربی

روپوش سربی نوعی پوشش محافظ است که به عنوان سپر تشعشع استفاده می‌شود و جزو البسه پزشکی محسوب می‌شود. در علم پزشکی در بسیاری از موارد همچون تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری و عکسبرداری از اشعه ایکس استفاده می‌شود و همچنین از مواد رادیواکتیو در پزشکی هسته ای استفاده زیادی می‌شود؛ این اشعه قابلیت عبور از استخوان را ندارد ولی از پوست و گوشت بدن انسان می‌تواند عبور کند در نتیجه پزشکان و تکنسین‌ها و دانشمندان و به طور کلی افرادی که با مواد شیمیایی سر‌و‌کار دارند در معرض خطر جدی قرار دارند.

تابش اشعه ایکس می‌تواند سبب آسیب‌هایی مانند اختلال در کارکرد سلول، اختلالات گذرا، سرطان و در نهایت مرگ شود. این موضوع منجر به طراحی لباسی شد تا بتواند از مضرات این اشعه‌ها جلوگیری کند. استفاده از روپوش سربی برای جلوگیری از خطرات رادیواکتیو بسیار موثر است.

این نوع روپوش پزشکی لباس ها با هدف محافظت از قسمت‌های حیاتی بدن و همچنین انعطاف پذیری در تحرک طراحی می‌شوند. در محافظت از اندام‌های تناسلی با پوشش سربی بسیار مهم است زیرا قرار گرفتن در برابر این اشعه ممکن است در اسپرم و تخمک نقایص ژنتیکی ایجاد کند و مشکلات جدی برای فرزند و خود بیمار ایجاد کند.

همچنین غده تیروئید از دیگر موارد آسیب پذیر است که باید در برابر اشعه ایکس از آن مراقبت کرد. حتما قبل از عکسبرداری دندان یک پیشبند سربی که شامل یقه باشد روی غده تیروئید قرار دهید.

جنس روپوش سربی

جنس روپوش سربی

یونیفرم سربی برای کاهش جذب مواد رادیواکتیویته است. این لباس پزشکی از لاستیک و سرب تشکیل شده است. لایه بیرونی آن لاستیکی نازک و داخل آن سرب است. ضخامت سرب  برای روپوش سربی با توجه به کاربرد آن بین ۰.۲۵ تا ۰.۷۵ متغیر است و تعداد لایه لاستیک سربی بین ۲ تا ۶ عدد است؛  مثلا برای خانم‌های باردار به دلیل حساسیت بالایی که دارند برای رادیولوژی ضخامت سرب ۰.۷۵ و تعداد لایه لاستیک‌ها ۶ عدد است. یونیفرم سربی ۷۵ تا ۸۰ درصد از مغز استخوان فعال فرد محافظت می‌کند.

دسته بندی روپوش سربی

روپوش‌های سربی از دو جهت دسته‌بندی می‌شوند : از لحاظ وزن و از لحاظ سبک

از لحاظ وزن

روپوش سربی معمولی : این نوع روپوش به نسبت بقیه سنگین‌تر است به دلیل اینکه سرب استفاده شده در آن ۱۰۰ درصد است و سنگینی آن باعث سختی در حرکت می‌شود.

روپوش سربی کامپوزیت سبک و فوق سبک : در این نوع روپوش علاوه بر سرب از فلزات دیگر نیز استفاده شده است و درصد سرب به کار برده شده در آن ۲۵ درصد است به همین دلیل سبک‌تر است و کاربر در حرکت آزادی بیشتری دارد.

مطالعه بیشتر: خرید لباس بیمارستانی با کیفیت + خرید لباس بستری بیمار

از لحاظ سبک

محافظت از قسمت جلوی بدن : این نوع روپوش برای استفاده در اتاق جراحی مناسب‌تر است به دلیل نحوه بسته شدن آن که از جلوی بدن بسته می‌شود. این روپوش‌ها به سه روش بسته می‌شوند که شامل بستن سگک، بستن بند مانند کراوات و چسب نر و ماده می‌شود.

محافظت از قسمت جلو و عقب بدن : نمونه‌هایی از این نوع روپوش نیز وجود دارد که شامل پیش‌بندهای کامل، روکش‌های جلیقه و دامن و تابارد می‌شود.

موارد استفاده از روپوش سربی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم یونیفرم سربی در مواردی که از اشعه ایکس استفاده می‌شود کاربرد دارد در نتیجه هم بیمار و هم اپراتور باید از آن استفاده کنند. از این روپوش در مواردی از قبیل رادیولوژی، گرافی دندان، آنژیوگرافی، فلوروسکوپی استفاده می‌شود.

توصیه هایی برای نگهداری از روپوش سربی

توصیه هایی برای نگهداری از روپوش سربی

  • روپوش سربی رو بعد از هر بار استفاده بررسی کنید تا پارگی و یا سایش نداشته باشند.
  •  حتما آن را آویزان کنید و از تا کردن و فشردن آن خودداری کنید.
  •  بهتر است شمارنده تشعشع دیجیتال و یا چک‌های منظم سطح تابش داشته باشید.
  •  آنها را در مجاورت شعله ویا مواد اشتعال‌زا قرار ندهید
  • آنها را در یک محوطه در بسته و بدون هوا نگهداری کنید ( مانند کمد )
  • مراقب برخورد اجسام تیز باشید.

با وجود تمام خطرات و توصیه‌هایی که در این مورد می‌شود در بعضی کشورهای فقیر و ضعیف به دلیل هزینه بر بودن این تجهیزات از محافظ‌ها و روپوش‌های سربی استفاده نمی‌کنند و این موضوع باعث آسیب بیمار و اپراتور میشود.

امیدوارم مطالب فوق مفید واقع شده باشد. مجموعه پادرا با تولید انواع لباس بیمارستانی ، زیرانداز بیمار و تجهیزات پزشکی، بیش از یک دهه سابقه مفتخر است که خدمات با کیفیتی را به مخاطبین خود ارائه می‌دهد.

 سوالات متداول

چرا باید از روپوش سربی استفاده کنیم؟

روپوش سربی برای جلوگیری از مواد رادیو اکتیو و اشعه ایکس استفاده می‌شود و برای پیشگیری از بیماری‌هایی که در مواجهه با این مواد دچار می شویم توصیه می شود از این روپوش استفاده کنید.

تفاوت روپوش سربی با روپوش پزشکی چیست؟

روپوش پزشکی را تمام پزشکان و پرستاران فارغ از کار خود می توانند استفاده کنند ولی روپوش سربی به دلیل اینکه داخل آن از سرب استفاده شده برای موارد خاص مانند عکسبرداری و رادیولوژی استفاده می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما