روپوش پزشکی سفید

در هر شغلی افراد برای نشان دادن نقش خود به دیگران از یونیفرم مخصوص به خود استفاده میکنند و این لباس در مورد هر شغل متفاوت است، همانطور که می‌دانید روپوش پزشکی سفید مخصوص کادر پزشکی و درمان می‌باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا رنگ روپوش پزشکان به رنگ سفید است؟

تاریخچه روپوش پزشکی سفید

شاید تعجب کنید اگر که بدانید پزشکان تا اواخر قرن نوزدهم لباس مشکی می‌پوشیدند. رنگ مشکی به معنای حضور جدی و غم‌انگیز آنها بود و همچنین این رنگ برای پنهان کردن لباس‌های کثیف به کار برده میشد که در بیشتر مواقع تقریبا با مرگ همراه بود.  

روپوش سفید که به روپوش آزمایشگاهی معروف است در ابتدا فقط در آزمایشگاه‌ها استفاده میشد، با پیشرفت حرفه پزشکی و کشف چیزهایی مانند میکروب کم‌کم روپوش پزشکی سفید توسط کادر درمان استفاده شد. روپوش پزشکی باعث محافظت از لباس می‌شود، روپوش پزشکی سفید از جنس الیاف پنبه، کتان و یا پلی استر ساخته میشود به دلیل اینکه می‌توان آن را با دمای بالا شست و به راحتی تمیز کرد.

روانشناسی رنگ سفید

تاریخچه روپوش پزشکی سفید

سفید در واقع یک رنگ نیست بلکه نبود ماهیت یک رنگ به شمار می‌رود، سفید یکی از رنگ‌های خنثی بوده و برای توصیف پاکی و کمال استفاده می‌شود. تحقیقات نشان میدهد لباسی که می‌پوشیم بر رفتار، روحیات، شخصیت، خلق، اعتماد به نفس و حتی حالتی که بر دیگران برخورد می‌کنیم تاثیرگذار است. در ادامه به چند مورد از نماد‌های رنگ سفید و تاثیرات آن می‌پردازیم.

آرامش و خلوص و پاکی

سفید، آغاز و شروع هر چیز است و به همین دلیل به عنوان نماد بی‌گناهی و خلوص شناخته می‌شود که با پوشیدن روپوش سفید پزشکی حس آرامش به بیمار القا می‌شود و با توجه به فشار محیط کاری محیط درمانی به آرامش و کاهش آشفتگی‌های  بیمار نیز کمک می‌کند. مشاهدات نشان می‌دهد که فشار خون افراد در محیط خانه نسبت به محیط پزشکی پایین تر است که این می‌تواند به دلیل آرامش محیط خانه باشد و روپوش پزشکی سفید به مراجعه کننده کمک می‌کند که آرامش داشته باشد و نسبت به محیط حس مثبت داشته باشد.

پاکیزگی نظافت

رنگ سفید نماد تمیزی و پاکیزگی است و استرس را از فرد دور می‌کند. روپوش های سفید پزشکی بهتر می‌تواند کثیفی را نشان دهد و چون محیط درمان باید عاری از هر گونه آلودگی و کثیفی باشد در نتیجه لباس بیمارستانی پزشکان نیز باید تمیز و پاکیزه باشد و رنگ سفید به خوبی می‌تواند پاکیزگی و استریل بودن محیط را نشان می‌دهد.

تمرکز و نظم ذهنی

رنگ سفید به ذهن ما در تمرکز کمک می‌کند و از آنجایی که شغل پزشکان از حساسیت بالایی برخردار است پوشیدن روپوش پزشکی سفید به پزشکان کمک می‌کند که تمرکز بیشتری داشته باشند و در نظم بخشی ذهن نیز تاثیرگذار است.

بی طرف بودن

رنگ سفید به دلیل تعادل و برابری تمام رنگ‌های موجود در آن بی‌طرفی و عدالت را نشان می‌دهد بنابراین روپوش پزشکی سفید به افراد حس اعتماد القا می‌کند و بیماران در شرایط بیماری از نظر روحی احتیاج به اعتماد کردن به پزشک خود دارند تا بتوانند نگرانی را از خود دور کنند و روند درمان سریع تر پیش برود.

امید

از آنجایی که سفید نماد شروع جدید و تازه است احساس امیدواری را نیز تشویق می‌کند. ناگفته پیداست که امیدواری در روند بهبودی بیماران بسیار موثر است، در واقع باور و انگیزه فرد برای تسریع بهبودی حال خود مقدار به پزشک برای درمان کمک می‌کند.

چرا لباس های اتاق عمل سفید رنگ نیست؟

چرا لباس های اتاق عمل سفید رنگ نیست؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا لباس های اتاق عمل سفید رنگ نیست؟ در دهه ۱۹۴۰ لباس اتاق عمل نیز سفید بود و اما محیط سفید اتاق عمل و چراغ‌های سفید و روشن و روپوش پزشکی سفید باعث خستگی چشم کارکنان و پزشکان اتاق عمل می‌شد به همین دلیل در دهه ۱۹۶۰ لباس های اتاق عمل به رنگ سبز تغییر یافت.

با وجود تمام مزایای رنگ سفید اما در سال ۲۰۰۷ سازمان سلامت انگلستان شروع به ممنوع کردن روپوش پزشکی سفید کرد، طبق آخرین پژوهش‌های این سازمان نشان می‌داد که آستین بلند البسه پزشکی احتمال انتقال بیماری و عفونت را افزایش می‌دهد و همینطور لکه های خون و آلودگی به طور کامل از روی لباس پاک نمی‌شود و شستشو روپوش پزشکی را دشوار می‌کند.

پس از آن سازمان جهانی آزمایش‌هایی را بر روی کادر درمان انجام داد و معلوم شد در مدت زمان هشت ساعت روپوش‌های پزشکی سفید دو برابر بیشتر از اسکراب‌ها، آلودگی و بیماری و عفونت را جذب کرده و انتقال می‌دهد.در نتیجه در سال ۲۰۱۱  تقریبا کادر درمان شروع به استفاده از اسکراب‌ها کردند.

با وجود اینکه استفاده از روپوش پزشکی سفید توسط سازمان جهانی ممنوع شده است اما همچنان کادر درمان از آن استفاده می‌کنند. به هر حال این تغییر احتیاج به زمان زیادی دارد.

سوالات متداول

چرا رنگ سفید باعث حس خوب در بیمار می‌شود؟

به دلیل اینکه رنگ سفید انرژی مثبت دارد و باعث می‌شود که بیمار نسبت به درمان خود خوش بین باشد.

آیا ممکن است در آینده رنگ لباس پزشکان تغییر کند؟

بله، با توجه به اینکه سازمان جهانی استفاده از روپوش پزشکی سفید را به دلیل آلودگی ممنوع کرده است احتمالا در آینده بیشتر از اسکراب‌ها استفاده می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما