زیر نشیمنی چیست؟ مزایای استفاده از آن

زیرنشیمنی

 متخصصان بهداشت از وسایل مختلفی برای تثبیت موقعیت بیماران برای روش های مختلف درمانی استفاده می کنند و آنها را برای استفاده در منزل توصیه می کنند تا به بهبود و  پیشرفت های درمانی کمک کنند. زیر نشیمن طبی یکی از آنها است. زیر نشیمنی طبی وضعیت ستون فقرات در حالت نشسته را حفظ می کند و مانع از کمردرد و مشکلات دیگر در حین نشستنهای طولانی می شود.

زیر نشیمن طبی و درمانی بخش وسیعی از بالشتک های پزشکی با برخی برش های دقیق هم برای کلینیک و هم برای استفاده در منزل را شامل می شود تا بیماران به راحتی بنشینند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می دهیم. پس با ما همراه باشید.

زیر نشیمنی چیست؟

زیر نشیمنی یک بالش نرم و قابل انعطاف است که هنگام نشستن، زیر نشیمنگاه گذاشته می شود. زیر نشیمنی ها در انواع مختلف تهیه و تولید می شوند و مدل های متفاوتی دارند. جنس زیر نشیمنی و شکل و فرم آن، نوع زیر نشیمنی را تعیین می کند که به نوع نیاز بیمار بستگی دارد. معمولا نوع آن را پزشک مربوطه تعیین می کند. این زیر نشیمنی ها، فشار وارد شده بر نشیمنگاه در اثر وزن فرد را کاهش می دهد و از مشکلات مختلفی مانند درد کمر و مشکل استخوانی جلوگیری می کند.

مزایای استفاده از زیر نشیمنی طبی

مزایای استفاده از زیر نشیمنی طبی

در بدن انسان استخوان های پاشنه و نشیمنگاه بیشترین فشار را تحمل میکنند. وقتی ما روی یک سطح می نشینیم، استخوان های نشیمنگاه، تنها ۸ درصد با سطح نشیمن تماس دارند، ولی در حدود ۶۵ درصد وزن بدن را تحمل میکنند. پس از آنجایی که فشار بسیار زیادی به این دو نقطه وارد می شود، محافظت از این استخوان ها بسیار ضروری است.

نشستن دائمی بر روی صندلی ها و سطوحی که هیچ استانداردی برای فرم بدن انسان ندارند، در گردش خون،  ناحیه ستون فقرات،انتهای کمر و لگن اختلال به وجود می آورند و همین اختلال در گردش خون به مرور فرسایش استخوان ها و مشکلات موضعی را به همراه خواهد داشت. از طرفی عضلاتی که وظیفه نگهداری از این استخوان ها را به عهده دارند هم به خاطر اختلال در گردش خون بی حس می شوند و به مرور ما را درگیر دردهای مزمن خواهند کرد.

 

حال فردی که از ناحیه ستون فقرات و کمر آسیب دیده است، شرایط برای او بدتر خواهد بود و ممکن است نشستن مشکلات استخوانی او را تشدید کند و به مرور به یک بیماری خطرناک غیرقابل درمان تبدیل شود. در حالت عادی وقتی می نشینیم فشار خیلی زیادی به ناحیه دنبالچه وارد میشود، اما این زیرنشیمن ها فشار ناشی از وزن را تا حدود زیادی از روی نشیمنگاه برداشته و روی سطح زیرنشیمن پخش میکنند و باعث می شود فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

مطالب پیشنهادی پادرا برای شما: خرید ویلچر برقی و  تشک زیرانداز بیمار بهداشتی

 ویژگی و انواع نشیمن ها

مزایای استفاده از زیر نشیمنی طبی

  1. زیر نشیمنی بادی: این نوع از زیر نشیمنی ها بادی هستند و فرد می تواند میزان ضخامت دلخواه خود را تنظیم کند. تنها عیبی که می توان بر این نوع از زیر نشیمنی ها گرفت این است که به علت بادی بودن باعث می شود بدن زود عرق کند و گرم شود. این نوع از زیر نشیمنی قیمت های متوسط دارد.
  2. زیر نشیمنی الیافی: الیاف این نوع از زیر نشیمنی از جنس ویسکوز است. شکل آنها به صورت دایره ای یا چهارگوش است. زیرنشیمن الیافی به سرعت ضخامت الیاف آن کم و نازک شده و کارایی خود را از دست داده. به همین دلیل قیمت آن ارزان است.
  3. زیر نشیمنی اسفنجی یا تشکچه طبی ویسکوالاستیک: این زیر نشیمنی به صورت هوشمند عمل می‌کند و حدود ۴۰ درصد از فشاری که به آن وارد می شود را به خود جذب میکند. زیرنشیمن اسفنجی برای کسانی مناسب بوده که به تازگی عمل کرده اند یا کسانی که مشکلات مزمن سطوح فقرات دارند. این زیرنشیمن وضعیت گردش خون را بهبود می بخشد. به دو شکل چهارگوش یا به صورت فرمی خاص است که جایی برای قرارگیری ران ها را دارا می باشد.
  4. زیر نشیمن های شیب دار یا گوه ای:  این زیرنشیمن با زاویه بیشتر از ۸ درجه روی صندلی قرار می گیرد و به فرد کمک میکند تا در ساعات طولانی کار، شکل درست ستون فقرات او حفظ شود. زیرنشیمن شیبدار فشار بر استخوان های لگن را کاهش می دهد.
  5. زیرنشیمن ارینگ: –یکی از معمول ترین زیرنشیمن ها می باشد. و پزشکان به افرادی که کمردرد یا درد دنبالچه دارند توصیه میکند. دایره ای شکل است و مرکز آن توخالی است.
  6. زیرنشیمن های دنبالچه ای: این زیرنشیمن ها دارای یک انحنای سینوسی هستند که همین ویژگی این زیرنشیمن ها را برای افرادی که دنبالچه های آسیب دیده دارند مناسب می کند زیرا دنبالچه  در آن انحنا قرار می گیرد و فشاری که به آن وارد می شود به حداقل می رسد.

سخن پایانی

استفاده از زیر نشیمن در خانم هایی که باردار می باشند مسئله بسیار مهمی است. به خصوص مادران بارداری که مشغول به کار هستند و ساعات زیادی از روز را روی صندلی می نشینند. خانم های باردار در حالت نشسته به خاطر اضافه وزنی که در بارداری تحمل می کنند، فشار زیادی بر ناحیه نشیمنگاه آنها وارد می شود. 

 استفاده از زیرنشیمن فقط به دوران بارداری محدود نبوده و در دوره بعد از زایمان به علت دردی که در ناحیه تناسلی دارند و نشستن تا حدودی برای آن ها سخت می باشد که بازم هم استفاده از زیرنشیمن توصیه می شود.

علاوه بر این افرادی که دچار بیماری هموروئید هستند، موقع نشستن احساس درد شدیدی دارند که با استفاده از زیرنشیمن ها می‌توانند میزان این درد را کاهش دهند.

به طور کلی برای کاهش هرگونه درد به هر علتی در ناحیه کمر و نشیمنگاه می توان از زیر نشیمنی ها استفاده کرد.

مجموعه پادرا با سالها سابقه درخشان در تولید و توزیع البسه پزشکی می‌تواند خدمات بسیار ارزنده ای را به شما ارائه دهد.

چه کسانی باید از زیرنشیمنی استفاده کنند؟

کسانی که ساعت های طولانی می نشینند و یا کسانی که مشکل کمر درد و ستون فقرات دارند

مزایای استفاده از زیر نشیمنی چیست؟

زیر نشیمنی به بهبود گردش خون و همچنین وزن را تا حدود زیادی از روی نشیمنگاه برداشته و بر روی زیرنشیمنی پخش می کند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما