فشارسنج دیجیتالی چیست و چه کاربردی دارد

اگر می خواهید فشار خونتان را هر روز کنترل کنید، باید یک فشارسنج دیجیتالی تهیه کنید و در خانه داشته باشید. طیف گسترده ای از این نوع فشارسنج ها وجود دارد، اما قبل از اقدام به خرید بهتر است که در ابتدا بدانید یک دستگاه فشارسنج دیجیتالی چیست؟ و سپس اقدام به خرید کنید.

فشارسنج دیجیتالی چیست؟

فشارسنج دیجیتالی و یا نانومتر ابزاری برای اندازه گیری فشار بصورت دیجیتالی با زمان پاسخ دهی کم و با دقت بالا است و فشار اندازه گیری شده را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.

از فشارسنج های دیجیتالی در صنایع مختلف من جمله آزمایشگاهها، سیستم های گرمایشی، تهویه، بیمارستانها و … استفاده می شود.

همچنین در صورتی که فشارسنج دیجیتالی توانایی اندازه گیری فشار کمتر از یک اتمسفر در نقطه ای مشخص را داشته باشد به آن فشار اندازه گیری شده نیز می گویند.

انواع مختلفی از دستگاه های فشارسنج دیجیتالی در بازار وجود دارد، اما به طور کلی همه آنها یک کاف و یک نمایشگر اطلاعات دارند. برخی از آنها فشار خون را در بازو اندازه گیری می کند، برخی دیگر قابلیت استفاده بر روی مچ دست را دارند. استفاده از این نوع از فشارسنج ها نتایج دقیق تری را ارائه می دهد.

کاف فشارسنج دیجیتالی چیست؟

همه این نوع فشارسنج ها دارای یک کاف هستند که آن را برای تعیین مقدار فشار خون دور بازوی فرد می بندند. اگر از کافی استفاده می کنید که همپوشانی لازم برای بازو یا مچ دست شما را ندارد، باید بدانید که قرائت فشار خون شما درست نیست. اندازه درست کاف را در بین شانه و آرنج خود اندازه گیری کنید و یا از مقادیر زیر می توانید استفاده کنید:

اندازه کاف

طول

کوچک

۱۸ الی ۲۲ سانتی متر

متوسط

۲۲ الی ۳۲ سانتی متر

بزرگ

۳۲ الی ۴۵ سانتی متر

اکثر نمایشگرهای فشار خون خانگی با اندازه کاف متوسط ​​مناسب هستند. اما گاهی ممکن است مجبور شوید به طور جداگانه یک کاف دیگر تهیه کنید.

دستگاه های فشارسنج دیجیتالی قیمت های متفاوتی دارند که معمولا به تعداد فاکتورهای اضافی مانند یک حافظه داخلی مرتبط خواهد بود. ویژگی های اضافی می تواند مفید باشند اما لازم نیستند.

مطلب پیشنهادی: زیرانداز بیمار چیست؟

فشارسنج خانگی خود را کالیبره کنید

از آنجا که دستگاه فشارسنج دیجیتالی به طور خودکار مقدار فشار خون را اندازه گیری می کند، باید حداقل یک بار در سال کالیبراسیون شود تا مطمئن شوید که فشار خون را به دقت نمایش می دهد. برای کالیبراسیون مجدد مانیتور اتوماتیک روی صفحه، باید آن را به سازنده ارسال کنید.

مراحل استفاده از فشارسنج دیجیتالی

مراحل استفاده از فشارسنج دیجیتالی

ابتدا دستگاه را روشن کنید. در مدل های اتوماتیک، کاف با فشار یک دکمه به طور خودکار باد می شود. پس از باد شدن کاف، دستگاه به طور اتوماتیک و به آرامی هوا را کم می کند. در این بین به صفحه نمایش نگاه کنید. این فشار سیستولیک و دیاستولیک شما را نشان می دهد. اندازه گیری های خود را ثبت کنید. فشار سیستولیک در مقابل فشار دیاستولیک قرار دارد. به عنوان مثال، ۱۴۰/۹۰.

سپس دکمه خارج شدن هوا را فشار دهید تا کل هوای کاف آزاد شود. اگر نیاز شد که دوباره اندازه گیری ها را تکرار کنید، ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید و سپس این کار را انجام دهید.

اصطلاحات مربوط به سنجش فشار خون

نظارت بر فشار خون در خانه تا حدودی سخت است، اما ما در زیر  لیستی از اصطلاحات مفید در زمان استفاده را آورده ایم:

 • فشار خون: نیروی خون در برابر دیواره های شریان.
 •  Brachialartery: رگ های خونی که از شانه به زیر آرنج شما می آیند. فشار خون خود را در این شریان اندازه گیری می کنید.
 • فشار سیستولیک: بالاترین فشار در یک شرط زمانی که قلب شما خون را به بدن منتقل می کند.
 • فشار دیاستولیک: کمترین فشار در یک شریان زمانی که قلب شما در حالت استراحت است.
 • اندازه گیری فشار خون: محاسبه هر دو سیستولیک و دیاستولیک، با شماره سيستولي اول و دومين فشار دياستوليک نمايش داده شده می شود. به عنوان مثال، ۱۳۰/۸۰. این یک مطالعه طبیعی فشار خون است.

معرفی انواع فشارسنج

فشارسنج های دیجیتال را با توجه به نوع کاربرد می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 • فشارسنج دیجیتال و عقربه ای.
 • فشارسنج دیجیتالی هوا گاز
 • فشارسنج دیجیتالی روغنی.
 • فشارسنج دیجیتالی تفاضلی.
 • فشارسنج دیجیتال نیتروژن.
 • فشارسنج دیجیتال خلاء.
 • فشارسنج دیجیتالی دیافراگمی.
 • فشارسنج دیجیتال اکسیژن.

همچنین فشارسنج های دیجیتال آزمایشگاهی با توجه به نوع پراب به دو دسته فشارسنج پراب سر خود و فشارسنج پراب مجزا تقسیم می شوند.

معرفی انواع فشارسنج و انتخاب بهترین فشارسنج دیجیتالی

موارد مهم در انتخاب بهترین فشارسنج دیجیتال !

موارد مهمی که در انتخاب یک فشار سنج ایده آل، می بایست به آن توجه کرد، عبارت است از:

 • محدوده اندازه گیری (کمترین و بیشترین فشار قابل اندازه گیری).
 • دقت اندازه گیری.
 • امکان تبدیل واحدهای مختلف فشار m bar, psi, Kg/cm^2, mm/Hg, inch/Hg, meter/H2O, inch/H20, Atmosphere
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر.
 • کالیبره کردن خودکار.
 • قابلیت ذخیره سازی فشار حداقل, حداکثر و متوسط.
 • زمان پاسخ دهی.
 • اندازه صفحه نمایش و رزولوشن آن.

سخن پایانی

فقط یک پزشک می تواند فشار خون بالا شما را تشخیص دهد. در صورتی که چندین روز متوالی مقدار فشار خود را اندازه گیری می کنید و هر بار شاهد نتایج متفاوتی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما درست کار می کند.

مطلب پیشنهادی: مشخصات بهترین روپوش پزشکی

فشار خون پایین زمانی اتفاق می افتد که فشار سیستولیک شما به طور مداوم کمتر از ۹۰ است و یا ۲۵ مقدار کمتر از فرائت معمول باشد. اگر قرائت کمتری دارید، با پزشک خود مشورت کنید. فشارخون می تواند نشانه ای از شوک باشد که تهدیدی برای زندگی سالم است. اگر دچار سرگیجه هستید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

بهترین فشارسنج دیجیتالی کدام مدل است؟

بهترین فشار سنج ها معمولا براساس کاربرد انتخاب می شوند. اما به طور کلی، این موارد جز بهترین ها می باشد: فشارسنج دیجیتالی OMRON، REISTER، CITIZEN، WELCH ALLYN

قیمت فشارسنج دیجیتالی چقدر است؟

قیمت فشارسنج ها به موارد متعددی بستگی دارد. از جمله این موارد، عبارت است از: کاربرد، دیجیتالی یا عقربه ای بودن، کشور تولید کننده، منبع انرژی، قابلیت اتصال و موارد این چنینی.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما