مانتو پرستاری

بیمارستان ها، درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی مختلف، برای ایجاد نظم و هماهنگی میان پرسنل خود و همچنین تشخیص کارکنان از بقیه افراد، لباس فرم مخصوص به خود را دارند. مانتو پرستاری یکی از انواع لباس بیمارستانی است که در این مقاله از پادرا به بررسی بیشتر این نوع روپوش پزشکی پرداخته‌ایم.

پوشیدن مانتو پرستاری باعث می‌شود که لباس پرستاران از آلودگی محیط حفظ شود و همانطور که میدانید محیط بیمارستان باید عاری از هر نوع ویروس و میکروبی باشد به همین علت اصولا مانتو پرستاری سفید است و آلودگی‌ها و کثیفی‌ها را به خوبی نشان میدهد و به صورت مداوم باید مانتو پرستاری شسته شود.

مانتو پرستاری باید سایز آن طوری باشد که پرستار هنگام کار کردن احساس راحتی کند، به دلیل اینکه پرستاران فعالیت فیزیکی دارند و در هر لحظه ممکن است نیاز باشد عکس العمل خاصی انجام دهند اگر لباس تنگ باشند نمی‌توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی: دستکش ارتوپدی

انواع پارچه مناسب برای مانتو پرستارینقش مدل های مانتو پرستاری در کاهش اضطراب و استرس بیماران

مدل لباس پرستاری در کاهش استرس بیمار تاثیر دارد. به عنوان مثال، لباس کارتونی پرستار می تواند اضطراب کودکان بیمار را کاهش دهد. بستری شدن کودکان در بیمارستان باعث ایجاد استرس می شود که می توان آن را عاملی برای تاخیر در درمان کودک دانست. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر روی ۵۰ کودک بستری در بیمارستان به منظور بررسی تأثیر مانتو پرستاری با طرح و تصویر بر کاهش ترس و استرس به عنوان یک روش غیردارویی مطالعه ای انجام دادند.

نتیجه تحقیق نشان داد که میزان ترس کودکان بیمار در مقابل پرستاران در اسکراب های مصور در مقایسه با پرستاران با لباس های فرم پرستاری عادی بسیار کمتر است. بنابراین روپوش پرستاری ابزاری مکمل برای ارتباط غیرکلامی کودک بیمار و پرستار است و نقش مهمی در کاهش استرس بیمار دارد. مانتو پرستاری سفید یا دارویی می تواند باعث ایجاد اضطراب در افراد و در نتیجه افزایش فشار خون شود و اشتباه تشخیص داده شود و تغییرات درمانی غیرضروری تجویز شود.

مانتو پرستاری برای سال‌ها پوشش اصلی پزشکان و جراحان (لباس جراحی) برای درمان و محافظت در برابر آلودگی، لکه‌های خون و سایر آلودگی‌های احتمالی در برابر عفونت و آمیزش جنسی بیماران بوده است. به دلیل مبارزه با چرک و آلودگی، رنگ مانتو پرستاری از قدیم الایام سفید بوده است. اما امروزه علاوه بر رنگ یکنواخت این پوشش در سراسر جهان، با تغییر مدل و ظاهر روپوش های پزشکی، سعی در جذب بیماران و عدم یکنواختی پزشکان در مراکز درمانی و زیبایی داشته اند.

انواع پارچه مناسب برای مانتو پرستاری

به دلیل اینکه لباس بیمارستانی باید مدام شسته شود باید پارچه‌ای برای این لباس‌ها انتخاب شود که در برابر انواع شوینده و ضدعفونی کننده مقاوم باشد و یا به عبارتی پارچه ضد آب ژاول باشد که در صورت شستشوی زیاد کیفیت بافت پارچه تغییری نکند و نیز رنگ آن تغییر نکند.

مورد بعدی که در انتخاب پارچه لباس بیمارستانی باید به آن توجه کنیم لطافت و گرماژ پارچه است. مانتو پرستاری مستقیم با پوست افراد در تماس است به همین دلیل باید از پارچه مرغوب استفاده شود تا کسانی که پوست آنها حساس است، دچار مشکل نشوند. مانتو پرستاری باید سبک باشد تا راحت باشد و در عین حال نباید بدن‌نما باشد.

تترون

پر مصرف‌ترین پارچه در البسه پزشکی تترون است و معمولا محبوبیت زیادی برای استفاده در لباس بیمارستانی دارد. علت این محبوبیت، قیمت ارزان این پارچه، سبک بودن آن، لطافت و رنگبندی متنوع آن است.

ترگال ساده

برای مانتو پرستاری از ترگال و یا کج راه سفید استفاده زیادی میشود. این پارچه دارای بیش از صد نوع تنوع رنگی است و وزن آن معمولا ۲۴۰ گرم است. امروزه برای مانتو پرستاری پارچه ترگال و کجراه نانو نیز استفاده میشود که مانع جذب مایعات به لباس افراد میشود.

ترگال کجراه

مانتو پرستاریجنس ترگال، پلی استر و ویسکوز است ولی تراکم بافت آن نسبت به ترگال ساده بیشتر است و بافت پارچه به صورت خط های کج است به همین دلیل آن را کجراه می‌نامند. ترگال کجراه نسبت به ترگال ساده و تترون، ضخامت و مقاومت بیشتری دارد و برای مانتو پرستاری می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

فلامنت بیمارستانی

این پارچه بسیار ارزان است و نار و پود آن از الیاف فلامنت تشکیل شده است. این پارچه اصولا در سه رنگ آبی، صورتی و سبز تولید می‌شود. قیمت فلامنت بسیار ارزان است و در واقع نوعی پارچه برای لباس یکبار مصرف پزشکی محسوب می‌شود.

فلامنت پنبه ای

تفاوت فلامنت پنبه‌ای با فلامنت بیمارستانی در تار و پود آن است که در فلامنت پنبه‌ای همانطور که از نام آن پیداست ترکیبی از فلامنت و پنبه است. به دلیل وجود الیاف طبیعی پنبه، لطافت بیشتری دارد و خشک نیست اما از نظر قیمت کی گران‌تر از فلامنت بیمارستانی است.

اسپان باند بیمارستانی

اسپان باند بیمارستانیاین پارچه نام‌های دیگری مانند پارچه یکبار مصرف، بی بافت، بافت و پارچه لایی سوزنی دارد. این پارچه چون تار و پود ندارد به آن بی بافت میگویند. برای مصرف لباس بیمارستانی معمولا وزن آن بین ۳۰ تا ۶۰ گرم است. البته این پارچه برای مانتو پرستاری کاربرد ندارد و از آن برای لباس بیمار، لباس جراحی مانند شان و گان بیمارستانی، ماسک، کاور کفش، کلاه اتاق عمل، روانداز و زیراندازهای بهداشتی استفاده میشود.

بهترین مانتو پرستاری برای تابستان و زمستان چیست؟

پارچه های بیمارستانی ترگال و کجراه از بهترین انواع روپوش های پزشکی به شمار می روند. پارچه ترگال به صورت واکنشی رنگ می شود و از جمله ویژگی های آن می توان به عدم جذب مایعات، ضخامت و چگالی مناسب اشاره کرد. پارچه بیمارستانی تترون، فیلامنت و اسپان بند نیز از دیگر انواع پارچه برای ساخت روپوش های پزشکی هستند.

بهترین متریال برای روپوش های پرستاری در مراکز درمانی، آزمایشگاه ها و اماکن عمومی پارچه کجاره است و پارچه تترون برای تولید روپوش های شیک در مطب ها و مراکز زیبایی مناسب است. در فصول گرم سال (تابستان) می توان از پارچه تترون استفاده کرد که مرغوب ترین و خنک ترین متریال برای مانتو پرستاری است. همچنین برای فصل زمستان مانتو پرستاری باید از پارچه ترگال تهیه شود که ضخیم ترین نوع پارچه بیمارستانی است.

اس ام اس

این پارچه در صنعت پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد و تقریبا مشابه اسپان باند است. تفاوت آن با اسپان باند این است که لایه‌ای که در میان آن وجود دارد از ورود و نفوذ ذره‌های ریز مثل باکتری‎‌ها و میکروب‌ها جلوگیری میکند؛ به همین علت برای ماسک، شان، گان، لباس اتاق عمل و غیره مناسب می‌باشد و جلوی انتقال مواد بیماری‌زا را میگیرد.

ویسکوز ساده و طرح دار

این پارچه بیشتر برای تهیه لباس بیمار به کار میرود. در تار و پود آن از الیاف مرغوب ویسکوز استفاده می‌شود که باعث ظرافت آن می‌شود. این نوع پارچه در طرح‌های لوزی و مربع تولید میشود.

سخن آخر

در این مقاله از پادرا شما را با انواع و طرح‌های روپوش پزشکی آشنا کردیم. شما می‌‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید زیرانداز بیمار به وب‌سایت پادرا مراجعه کنید.

سوالات متداول

مانتو پرستاری چه رنگ هایی دارد؟

مانتو پرستاری می تواند در رنگ های مختلف تولید شود ولی بهترین رنگ سفید است زیرا آلودگی ها و کثیفی ها را نشان میدهد.

جنس مانتو پرستاری چیست؟

مانتو پرستاری می تواند از جنس تترون، ترگال ساده و کجراه باشد، در انتخاب پارچه به گرماژ و مرغوبیت آن باید توجه کرد.

۴/۵ - (۵ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما