خرید انواع دستگاه نبولایزر (نیولایزر) + مشخصات و قیمت

دستگاه نبولایزر

مهم ترین بخش دستگاه تنفسی ریه ها هستند که از برونش ها، برونشیول ها و آلوئول ها تشکیل شده اند. بیماران ریوی که دچار برونشیت، التهاب ریه یا آسم شدید هستند، پزشک استفاده از دستگاه نبولایزر (نیولایزر) را به آنها تجویز می کند. نبولایزر که نام دیگر آن ریز پاش است، داروهای قابل استنشاق را به دستگاه تنفسی منتقل می کند. در این مقاله از پادرا به کمک نبولایزر، دارو به سرعت به ریه ها رسیده و اثر می کند. هم چنین از تاثیر دارو بر سایر بافت های بدن جلوگیری می شود.

نیولایزر چیست؟

نبولایزر یا ریزپاش وسیله‌ای است که دارو را از طریق استنشاق به قسمت‌های مختلف دستگاه تنفس می رساند. درمان با این دستگاه بخصوص در وضعیت‌هایی مانند برونشیت و آسم شدید بسیار موثر است و به دلیل سریع بودن تاثیر دارو و جلوگیری از تاثیر دارو بر بافتهای دیگر بدن بسیار مورد توجه پزشکان می باشد.

نیولایزر چیست؟در صورتی که فرد به بیماری آسم مبتلا باشد، پزشک ممکن است یک نبولایزر را به عنوان تنفس درمانی تجویز کند. این دستگاه همان داروهای دم یارهای جیبی (MDI) را با اندازه گیری دوز ارائه می دهد. استفاده از نبولایزرها ممکن است از MDI بسیار آسان تر باشد. به خصوص برای کودکانی که نمی توانند از دستگاه های استنشاق استفاده کنند.

این دستگاه داروی مایع را به غبار تبدیل می کند. نسخه های برقی نیولایزر یا باتری کار می کنند. آنها هم در سایز قابل حمل و هم در اندازه بزرگتر که روی میز قرار بگیرد و یا به دیوار وصل شود ارائه می شوند. هر دو پایه ای دارند که دارای یک کمپرسور هوا، یک ظرف کوچک برای داروهای مایع و لوله ای است که کمپرسور هوا را به ظرف دارو وصل می کند. در بالای ظرف دارو ماسکی قرار دارد که برای استنشاق غبار استفاده می شود.

مطالعه بیشتر : خرید رول یکبار مصرف

انواع نبولایزر

نبولایزرها در سه مدل پنوماتیک، اولتراسونیک و مش کپ در بازار موجود می باشند:

نیولایزر پنوماتیک یا جت نیولایزر: در نیولایزر پنوماتیک دارو توسط هوای فشرده فعال می شود. برای آن که ذرات دارو بتوانند به برونش ها انتقال پیدا کنند، باید تا اندازه ی ۵ تا ۱۰ میکرون کوچک شوند. در محل ورود هوا به دستگاه، یک فیلتر وجود دارد که از ورود ذرات آلوده و گرد و غبار جلوگیری می کند. لازم است این فیلتر به طور مرتب تمیز شود. همچنین پمپ هوای دستگاه که با استفاده از برق شهری عمل می کند باید به صورت سالانه کنترل شود.

نیولایزر اولتراسونیک: در این دستگاه، ذرات دارو تا حدود ۰/۵ تا ۲ میکرون کوچک می شوند. این وسیله اسیلاتور الکتریک، مبدل اولتراسوند یا کریستال پیزوالکتریک، فن برای خروجی هوا و محفظه ی کوپلینگ دارد. در شروع کار دستگاه، یک ولتاژ الکتریکی با فرکانس بالا به کریستال پیزوالکتریک می فرستد. سپس مبدل پیزوالکتریک این سیگنال را به نوسانات مکانیکی تبدیل می کند.

این نوسانات امواج صوتی با فرکانس ۲- ۱ مگاهرتز را در محفظه ی کوپلینگ ایجاد می کنند. آب مقطر که در این محفظه قرار دارد، امواج صوتی را به داروی موجود در محفظه ی دارو منتقل می کند. امواج حباب هایی را در مایع ایجاد می کنند و سپس ذرات معلق مایع ایجاد شده در هوا پراکنده می شوند. فشار هوای ایجاد شده توسط فن، ذرات دارو را به بیرون محفظه هدایت می کند. هرچه فرکانس بالاتر باشد ذرات ریزتر می شوند.

نیولایزر مش کپ: در نبولایزر مش کپ ذرات دارو برای تاثیر بر برونشیول ها باید تا اندازه ی ۲ تا ۶ میکرون کوچک شوند. یک صفحه با سوراخ های میکروسکوپی، ذرات را تا این اندازه کوچک می کند. به این شکل که ذرات دارو به این صفحه پرتاب شده و با عبور از آن ریز می شوند.

مطالعه بیشتر : روپوش پزشکی

موارد استفاده از نبولایزرموارد استفاده از نبولایزر

دستگاه نیولایزر عملکرد ماهیچه های دستگاه تنفسی را افزایش می دهد. با وجود این دستگاه فرد فعالیت های عمومی خود را بهتر انجام می دهد. علاوه بر این، نیولایزر از تجمع ترشحات و خلط های ریوی جلوگیری می کند و سرفه ها و عفونت سینه را کاهش می دهد. کاهش چسبندگی، درد، رفع اسپاسم و بهبود برگشت خون به سیستم تنفسی نیز از جمله موارد استفاده و عملکرد این دستگاه می باشد. در افرادی که در محیط های خشک دچار مشکل تنفسی می شوند، این دستگاه راه های تنفسی آنها را مرطوب می کند.

نحوه عملکرد دستگاه نبولایزر

عملکرد این دستگاه به این صورت است که با عبور هوای تحت فشار که از لوله ی دستگاه بیرون می آید و یک فشار منفی ایجاد می کند، دارویی که به صورت مایع است تبخیر می شود و از طریق یک ماسک به دستگاه تنفسی و ریه ی بیمار می رسد. این نوع دستگاه با برق و یا باتری کار می کند و به همین دلیل بیمار می تواند از آن در هر مکانی استفاده کند.

مزایای استفاده از نبولایزرمزایای استفاده از نبولایزر

 مزایای استفاده از این دستگاه نسبت به داروهای تزریقی و خوراکی عبارتست از:

  • استفاده ی راحت تر برای افراد مسن که قادر به استفاده از اسپری های دارویی نیستند.

  • کاربرد راحت برای کودکان، به خصوص کودکانی که از خوردن قرص و شربت خودداری می کنند.

  • استفاده ی سریع و آسان در زمان حملات ریوی در منزل

  • استفاده آسان نسبت به اسپری در حمله ی آسم

  • امکان مخلوط کردن چند دارو در مخزن آن و ارسال آن ها در یک زمان به بیمار

سخن پایانی

زمانی که از نبولایزر استفاده می کنید، باید دقت کنید که ماسک دستگاه به خوبی روی صورت قرار بگیرد و تمام بینی و دهان را پوشش دهد. در غیر این صورت مقدار زیادی از داروی بخار شده هدر می رود و در واقع درمان کامل انجام نمی شود. توجه داشته باشید که دستگاه پس از هربار استفاده مطابق دستور به خوبی تمیز شود تا از انتقال میکروب و عفونت جلوگیری کند.

در بیشتر موارد پزشک یک محلول ضد عفونی ارائه می دهد که لازم است قطعات دستگاه از هم جدا شده و به مدت حدود یک ساعت در این محلول قرار داده شوند. سپس آنها را در مجاورت هوای خشک قرار دهید تا برای نوبت بعدی دارو قابل استفاده و ضدعفونی باشند.

مطالعه بیشتر : زیرانداز بیمار

سوالات متداول

نبولایزر چگونه کار می کند؟

در نبولایزرهای پنوماتیکی، هوا توسط پمپ آب به ذرات بسیار ریز فشرده می شود. این گاز که ترکیبی از اکسیژن و آب است با فشار زیاد از یک لوله مویین عبور می کند. در این حالت محلول حاوی دارو از لوله بالا آمده و در انتها نبولایزه شده و به دست بیمار می رسد.

بهترین نبولایزر اولتراسونیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

حجم بالا، ظرفیت لازم برای استفاده از حجم زیادی از انواع داروها در دستگاه نبولایزر، خروجی قابل تنظیم تا ۳ میلی متر در دقیقه، نمایش زمان باقی مانده بر اساس دقیقه، قابلیت استفاده از انواع لوازم جانبی، عملکرد بی صدا در مراکز درمانی و شستشو و ضدعفونی آسان.

امتیاز بدهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما