گاز استریل طبی برای پانسمان چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

گاز استریل

گاز استریل (Gauze)، پارچه نازک با بافت باز است که عموما مصرف پزشکی دارد. معمولا از گازهای استریل پس از انجام عمل استریل کردن، برای پانسمان زخم های گوناگون استفاده می کنند. اما گازهای استریل مشخصات و ویژگی هایی دارند که در این مقاله از پادرا به شرح آنها می پردازیم.

گاز استریل چیست؟

به نوعی پارچه گفته می شود که بافت بسیار بازی دارد و شبیه به تور می باشد. به واسطه توری بودن، گاز استریل ضخامت چندانی ندارد، اما استریل شده و کاملا بهداشتی می باشد.

 گازهای استریل با شکل تور مانند خود، در اتاق عمل و دیگر بخش های پانسمان و ضدعفونی کاربردهای گوناگونی دارند. گاز های استریل در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر تا شده و بصورت ۸ یا ۱۶ لایه تولید و عرضه می شود. به طور کلی گازهای استریل دو کاربرد اساسی دارد. اولین کاربرد آن پوشش روی زخم ها است و دیگر اینکه خون و ترشحات ناحیه عمل را جذب می کند.

مطالعه بیشتر : ضرورت ضد عفونی کردن ابزار پزشکی

گاز استریل چیست؟ویژگی های گاز استریل

یکی از مهم ترین ویژگی های این گاز ، ابعاد آن است. از گاز استریل برای پانسمان کردن انواع زخم ها استفاده می شود. به همین دلیل آن را در ابعادی تولید می کنند که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. در حال حاضر، گاز های استریل در ابعاد ۱۰*۱۰ تولید می شود. البته اگر به ابعاد کوچکتری از این گاز نیاز دارید، می توانید آن را برش داده و در نهایت، به راحتی اقدام به پانسمان زخم کنید.

انواع گاز استریل

یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین نوع گاز می باشد که دو نوع دارد. از جمله این موارد می توان به گاز ساده و همچنین گاز خط دار اشاره کرد. این دو گاز، از لحاظ ساختار با یکدیگر تفاوت دارند اما کاربرد یکسانی دارند. در برخی از انواع گاز استریل، در الیاف و ساختار آن، نوعی نخ مخصوص به کار رفته است. این نخ به این منظور به گاز استریل اضافه می شود که در صورتی که در بدن بیمار جا بماند، بتوان با استفاده از رادیو گرافی آن را تشخیص داد. ناگفته نماند که برخی افراد تصور می کنند که گاز وازلینه نوعی گاز استریل است. اما این گاز، با گاز وازلینه متفاوت است و در واقع، وجود ویژگی استریل، برای تمامی گاز ها واجب است. به جز برخی از انواع مخصوص آن ها.

مطالعه بیشتر : زیرانداز بیمار

کاربرد گاز استریلکاربرد گاز استریل

همانطور که گفتیم گازها انواع مختلفی دارند. به همین دلیل، با وجود اینکه از تمامی آن ها برای پانسمان استفاده می شود، اما دارای تفاوت هایی در کاربرد خود می باشند. این گاز نیز با توجه به ساختار خود، کاربرد های مشخصی دارد. از این گاز معمولا برای پانسمان کردن زخمهای باز استفاده می شود. در واقع، با وجود استریل بودن این گازها و تار و پود بازی که دارند، می توان از آنها برای پانسمان کردن زخم ها به ویژه زخم های باز استفاده کرد. این عامل سبب میشود تا فرد با خیالی آسوده از عفونت کردن زخم خود، به راحتی به انجام سایر کار های خود بپردازد.

نحوه استفاده از گاز استریل

در ابتدا شما به یک پد گاز پانسمان نیاز دارید که بزرگ تر از مساحت زخم باشد. زمانی که بسته گاز را باز می کنید، حتما از دستکش استفاده کنید. از یک پدال گاز پانسمان دارویی استفاده کنید، در صورتی که پد دارویی نداشتید، پماد آنتی بیوتیکی را روی پد قرار دهید. مطمئن شوید که پد به اندازه کافی ضخیم است تا بتواند ترشحات زخم را جذب کند. در هنگام استفاده از گاز استریل باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱. زخم را کاملاً تمیز کنید و سپس یک پد گاز را روی آن قرار دهید. پس از آن گاز را در اطراف زخم بپیچید. کار بانداژ کردن را از زیر زخم شروع کنید و آن را به سمت بالا بکشید. زخم را بیش از حد محکم نکنید. زیرا ممکن است گاز به زخم بچسبد. گاز را با نوار بهداشتی بپوشانید، مگر این که خود گاز پانسمان چسبنده باشد. اگر لازم است که یک زخم بزرگ را با گاز پانسمان بپوشانید، یک قطعه از گاز را بردارید و آن را صاف کنید.

نحوه استفاده از گاز استریلزخم را با یک پد گاز پانسمان بپوشانید و سپس انگشت شست دست خود را روی یک لبه بانداژ قرار دهید و بانداژ را دو بار اطراف زخم بپیچید. بانداژ را با یک قطعه نوار یا گیره ثابت کنید. گاز پانسمان را مکرراً عوض کنید. شما باید اغلب هنگام بیدار شدن، بانداژ را عوض کنید. اول باید لایه ­ی بیرونیِ بانداژ را باز کنید و سپس گاز پانسمان را بردارید. در هنگام باز کردن مراقب باشید که پد به زخم نچسبیده باشد. اگر گاز را سریع بکشید ممکن است باعث آسیب بیشتر به زخم شود. زخم را به آرامی تمیز کنید و آن را دوباره با روش گفته شده باندپیچی کنید. همچنین بررسی کنید که زخم عفونت نکرده باشد.

همیشه این گاز و سایر مواد مورد نیاز را در جعبه کمک‌های اولیه خود در منزل یا محل کار داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که جعبه یا قفسه کمک‌های اولیه اقلام ضروری، جهت درمان ضایعات جزئی را دارند، پس در اسرع وقت، گاز پانسمان و سایر اقلام مورد نیاز را در جعبه کمک‌های اولیه خودتان قرار دهید.

مطالعه بیشتر : رول ملحفه روتختی بیمارستان

سخن پایانی

گاز استریل ویژگی های بسیار زیاد و خوبی دارد به همین دلیل می تواند به خوبی از زخم بیمار مراقبت کرده و مانع از عفونت زخم شود. از این رو امروزه میزان تقاضا برای خرید گاز استریل بسیار زیاد می باشد. شما نیز می توانید از مراجع و منابع مطمئن گاز استریل را خریداری کنید و در نهایت، قیمت گاز استریل را به صرفه و کاملا مناسب پرداخت کنید.

سوالات متداول

کاربرد های اصلی گاز استریل در کجاست؟

شستشو، ضد عفونی، پانسمان زخم، مراکز درمانی، درمانگاه ها و بیمارستان ها و منازل

مزایای اصلی گاز وازلینه استریل چیست؟

بدون حساسیت و تحریک پوست، با اپلیکاتور مخصوص، قابل استفاده در نواحی مختلف بدن، در بسته بندی های مجزا و استریل، گاز وازلینه آغشته به وازلین بهداشتی سفید که با اشعه گاما استریل شده است.

امتیاز بدهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما